Verovatno ste bili u dilemi kako da pripremite obroke tako da iz povrća izvučete najviše. Ne postoji jednostavan i univerzalan odgovor. Neko povrće je najzdravije kada se skuva, dok druge namirnice u sirovom stanju pružaju najviše zdravih sastojaka.

Crni luk. Crni luk sadrži kvercetin, sastojak koji ima antiupalno dejstvo. Kuvanjem se broj flavonoida povećava, ali samo ako ga obrađujete najviše pet minuta.

Brokoli. Jedite ga u sirovom stanju. Zagrevanjem se deaktivira mirozinaza, enzim koji pročišćava jetru od kancerogenih sastojaka. Međutim, brokoli, kao i kupus, karfiol, kelj i prokelj, spada u povrće koje je zdravo i sveže i obrađeno. Sirov brokoli sadrži materije koje deluju preventivno na pojavu kancera i čira na želucu, a kuvanjem se te materije uništavaju. S druge strane, kuvanjem brokolija se formiraju fitonutritijenti koji sprečavaju da prekancerogene ćelije posatnu maligne.

Cvekla. Kuvanjem cvekla izgubi dosta hranljivih materija, zato je najbolje da ovo povrće konzumirate u svežem stanju.

Pečurke. Preporučuje se da ih pripremite na razne načine, pre nego da ih jedete u svežem satnju. Možete ih bariti, kuvati, peći ili spremiti na roštilju

Crvene paprike. Jedite ih u svežem stanu. Vitaminu C ne pogoduju temperature iznad 180 stepeni, pa tako pripremom ostajete bez ovog važnog nutritijenta. Zato je bolje da crvene paprike, koje sadrže dosta ovog vitamina, ipak jedete u sirovom stanju.

Spanać. Kuvanjem spanaća ćete dobiti više gvožđa, kalcijuma i magnezijum. Spanać je i u svežem stanju odličan izvor lekovitih sastojaka, ali organizam lakše aposrbuje kalcijum kada se spanać skuva. Zato je najbolje da ovo zdravo povrće pripremate na pari.

Paradajz. Ako jedete skuvani paradajz, vaš organizam će lakše apsorbovati likopen. Ovaj antioksidant je poznat kao odličan borac protiv kancera i deluje preventivno na mnoga hronična oboljenja.

Šargarepa. Sirova šargarepa sadrži polifenole koji deluju preventivno na pojavu kancera i srčanih oboljenja. Kuvanjem šargarepe na visokoj temperaturi se uništavaju polifenoli, kao i vitamin C. Ipak, termičkom obradom ćete dobiti više antioksidanta beta karotena, nego što se nalazi u sirovoj šargarepi.

Beli luk. Kuvanjem belog luka se smanjuje nivo zdravog alicina, zato je bolje da beli luk jelima dodajete pred kraj pripreme. Beli luk sadrži hemikalije koje deluju veoma povoljno na zdravlje krvnih sudova i deluju preventivno na srčane udare. Kuvanjem belog luka se smanjuje količina korisnih materija, pa je zato bolje da ovo povrće što manje termički obrađujete.