Od kada su Amerikanci ograničili korišćenje hemikalije koja se koristi u proizvodnji teflonskih tiganja, postavlja se pitanje je li je ovo posuđe štetno za zdravlje.

Pogledajte i Ovaj trik sprečava lepljenje hrane za dno prilikom prženja (VIDEO)

Perfluoroktanska kiselina (PFOA), koja je u istraživanjima na životinjama povezana s povećanim razvojem tumora na jetri, testisima i gušterači, kao i  smanjenoj plodnosti, samo je jedna od hemikalija koja se koristi u proizvodnji teflona. 

Hemikalija se akumulira u ljudskom telu ako uspe da uđe u organizam, međutim, naučnici tvrde da ne deluje jednako kancerogeno na ljude.

Pogledajte i Najčešće greške u korišćenju tiganja s nelepljivim premazom

Ipak, američke agencije odlučile su da ne žele da rizikuju pa su ograničile korišćenje ovog hemijskog jedinjenja. 

S druge strane, više je istraživanja pokazalo da hemikalija nikada ne dođe do ljudi jer nestaje još za vreme proizvodnje zbog visokih temperatura kojima je izložena. Jedine negativne posledice korišćenja teflona iskusili su oni koji su udahnuli isparenja nastala preteranim zagrevanjem teflonskog posuđa, a čak i tada su jedini simptomi nalikovali prehladi. 

Pogledajte i Kako pravilno mešati hranu u tiganju (VIDEO)

Strah od teflonskih posuđa nije ništa novo, a u istoriji su poznati brojni primeri dizanja prašine oko materijala u kojima se priprema hrana. Tako se jedno vreme verovalo da aluminijumske posude uzrokuju Alchajmerovu  bolest, ali danas je to poznati mit.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: Magazin.net.hr