Luk spada u porodicu "Allium" povrća i biljaka koja uključuje vlašac, beli luk, praziluk i mladi luk. Allium povrće uzgajano je vekovima, ne samo zbog karakterističnog, bogatog ukusa već i zbog brojnih lekovitih svojstava.

Mladi luk

Mladi luk pun je vitamina C i vitamina K koji su neophodni za normalan razvitak kostiju. Vitamin C pomaže u sintezi kolagena koji čini kosti čvrstima dok vitamin K igra ključnu ulogu u održavanju njihove gustoće.

Pogledajte i Čudesni mladi luk: 3 neverovatne moći lekovitog povrća

Osim vitamina C i vitamina K, u mladom luku može se naći i vitamin A koji je potreban telu za održavanje normalnog vida i očuvanje zdravlja oka. Otkriveno je kako mladi luk oči štiti i od upala.

Mladi luk bogat je sumpornim jedinjenjem alil sulfidom koji pomaže u smanjenju rizika od raka debelog creva. Korišćenje mladog luka u ishrani zaštitiće organizam od raka.

Praziluk

Praziluk sadrži značajne količine bioflavonoida kempferola koji se pokazao kao zaštita protiv oštećenja krvnih sudova, uključujući ona od strane reaktivnih molekula kiseonika.

Pogledajte i Sve blagodeti praziluka

Iako često zanemarena, koncentracija folne kiseline igra važnu ulogu u očuvanju zdravlja. Folna kiselina ključni je vitamin B-kompleksa koji podupire kardiovaskularni sistem balansirajući nivo homocisteina u organizmu.

U praziluku je prisutna i impresivna količina antioksidacijskog polifenola. Polifenol štiti krvne sudovei krvne ćelije od oksidativnog oštećenja.

Crveni luk

Slično praziluku, crveni luk odgovoran je za kardiovaskularno zdravlje ali isto tako je ključan u preventivi raka. Ekstrakt crvenog luka, bogat brojnim sulfidima, sprečavaju rast i razvitak ćelija tumora.

Pogledajte i Sve blagodeti crvenog luka

Skladno mišljenju mnogih, crveni luk odlično je prirodno antibakterijsko sredstvo. Konzumiranjem jela bogatih crvenim lukom, moguće je pridoneti telu jačanjem imuniteta što znači da će postati otpornije na mnoge bakterijske infekcije.

Istraživanje iz 2009. godine pokazalo je kako osobe koje konzumiraju luk na dnevnoj bazi imaju čvršće kosti od onih koji to ne praktikuju. Kod osoba starije dobi koje jedu crveni luk postoji 20 posto niži rizik od preloma kuka. Razlog tome, tvrde naučnici, je postojanje sumpornih jedinjenja, kvercetina i drugih antioksidansa u luku.

Pogledajte i Zašto bi trebalo češće da jedete crni luk

Luk kozjak

Luk kozjak ima veću nutritivnu vrednost ostalih sorti. Na temelju težine kilograma luka kozjaka, zaključeno je kako on poseduje više antioksidansa, minerala i vitamina od uobičajenog luka. Luk kozjak obiluje vitaminom A koji služi kao snažan antioksidans pri zaštiti organizma od raka pluća i raka usne duplje. Osim vitamina A, luk kozjak ima veliku koncentraciju minerala i elektrolita poput gvožđa, kalcijuma, bakra, kalijuma i fosfora.

Beli luk

Beli luk bogat je izvor hroma, minerala koji pomaže ćelijama tkiva da na odgovarajući način reaguju na nivo inzulina u krvi. Tim procesom beli luk reguliše delovanje inzulina i kontroliše nivo šećera kod dijabetičara.

Pogledajte i Zašto treba jesti beli luk

Količina vitamina C i mangana sadržana u belom luku pomaže u lečenju prehlade i gripa svojim protivupalnim delovanjem. Piridoksin i vitamin B se pak bore protiv neurotičnih stanja.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa