Spatifilum je vrsta paradoksa u svetu biljaka - s jedne strane je otrovna, a sa druge, njena svojstva pokazuju vrlo povoljan uticaj na zdravlje.

Zbog spektakularnih listova i ukrasnog cveća, odličan je ukras sobe. Spatifilum je nesumnjivo jedna od onih biljaka koje bi trebalo da se nađe u svakom domu. Nisu svi svesni da smo čak i unutar svoja četiri zida izloženi štetnim toksičnim jedinjenjima. Ova neprimetna saksija može značajno da umanji njihov uticaj na telo. Pored toga, Spatifilum je izuzetno efikasan, što govori za njega kao ukrasnu biljku.

Koja svojstva ima Spatifilum?

Spatifilum je vrsta filtera. Kao što dokazuju studije koje su sproveli stručnjaci iz NASA, ova neupadljiva kućna biljka savršeno se nosi sa apsorpcijom toksičnih jedinjenja koja lebde u vazduhu. Neko može reći, „moj dom je čist, bez štetnih materija“. Ništa ne može biti pogrešnije. Toksini se između ostalog javljaju u plastici, bojama, nekim lepkovima, tkaninama ili kozmetici, a to ne nedostaje ni u jednom domu. Čak i ako je njihova koncentracija mala, dugotrajna izloženost štetnim faktorima može imati vrlo štetan uticaj na zdravlje. Među isparljive toksine koji ulaze u vazduh, potrebno je posebno navesti:

ksilen,

benzen,

formaldehid, tj. formaldehid,

amonijak,

trihloroetana.

Njihovo prekomerno nakupljanje dovodi do pojave vrlo neprijatnih simptoma, koji uključuju: vrtoglavicu i glavobolju, osećaj opšte slabosti, iritaciju sluzokože gornjih i donjih disajnih puteva, povraćanje, dijareju, oticanje i kratkoću daha.

Spatifilum ima prirodnu sposobnost da apsorbuje svako od ovih jedinjenja. Pored toga, ova neobična biljka može neutralizovati spore plesni (zbog toga se Spatifilum posebno preporučuje osobama koje pate od alergija) i vlaži vazduh, što posebno cenimo u sezoni grejanja. Takođe je nemoguće ne spomenuti da ovaj cvet takođe efikasno apsorbuje zračenje koje emituju elektronski i električni uređaji, pa ga vredi smestiti u sobu sa televizorom i računarom. Međutim, ne može se zanemariti da je Spatifilum otrovna biljka, zbog sadržaja nerastvorljivog kalcijum oksalata. Gutanje malog dela može dovesti do iritacije jednjaka i sluzokože grla, problema sa gutanjem, mučnine i povraćanja. Iz tog razloga, treba biti oprezan kada u kući postoje mala deca i kućni ljubimci.

Gajenje biljaka u saksijama često je pravi izazov. Srećom, jedan od najlakših za gajenje je upravo cvetni Spatifilum. Nega nije naročito zahtevna, niti obezbeđivanje optimalnih uslova za rast biljke. Spatifilum treba da stoji na mestu koje nije veoma sunčano, po mogućnosti u delimičnoj senci. Važno je da biljka bude uskraćena za direktan pristup suncu. Minimalna temperatura koja bi trebalo da bude u sobi je 15 stepeni Celzijusa. Cvet se ne treba seći. Mogu se odrezati samo precvetali cvetovi ili suvo lišće. Razmnožavanje Spatifilum (kada biljka dostigne značajne veličine) vrši se deljenjem. cvet izvađen iz saksije potrebno je protresti od starog tla, a zatim - nežno podeliti koren.

Spatifilum takođe nije naročito zahtevan u pogledu zalivanja. Treba imati na umu da ova biljka voli vlažan supstrat, pa ako se gornji sloj osuši, morate da zalijete biljku. Leti Spatifilum treba zalivati tri ili četiri puta nedeljno, u ostalim mesecima - dva puta nedeljno. Svakih oko 14 dana navodnjavanje treba kombinovati sa hranljivim tečnim đubrivom.

Spatifilum nije veoma zahtevan, međutim, događa se da biljka ne želi da cveta. Smeđi ili žuti listovi su signal da je cvet izložen previše sunčevoj svetlosti. Ako su listovi odbačeni, potrebno je odmah dopuniti vodu. Ako Spatifilum ne cveta, to znači da zemlja nije dovoljno plodna.

Ovo je takođe i savršena biljka za poklon.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našim Facebook stranicama- Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu 

Izvor: Ženski magazin