Svakog proleća sezonu jagoda obogaćuje pomalo neugledna, zeljasta biljka - rabarbara. Poznatija kao voće, ustvari je povrće, a u kulinarstvu je komplementarna slatkoj i mirisnoj jagodi zbog svog voćno - kiselkastog ukusa. Rabarbara (reobarbar, raed, reventa ili rabarbar) je toliko zdrava da bi trebala da bude dio svakodnevnog jelovnika, barem u vreme trajanja sezone, od aprila do kraja juna. A zbog svojih lekovitih svojstava u kineskoj medicini koristi se već hiljadama godina.

Pogledajte i Hrana koju ne treba jesti u sirovom stanju

Vlakna, proteini, vitamini, C, K i vitamini B kompleksa, kalcijum, kalijum, mangan, magnezijum jako su važni za zdravo funkcionisanje svakog organizma. A rabarbara ih je prepuna. Takođe, bogat je izvor polifenola flavonoida kao što su beta karoten, lutein, zeaksantin.

Za šta je sve dobra Rabarbara?

1. Za mršavljenje: Niskokalorična; 100 grama rabarabare ima samo 21 kaloriju zato se preporučuje svima koji se bore sa viškom kilograma. Takođe, ubrzava metabolizam što uveliko utiče na odražavanje željene telesne težine.

2. Kod bolesti srca i krvnih sudova: Rabarbara ima neznatne količine masti i holesterola. Može povećati količinu tzv. dobrog holesterola u telu. Tu su i antioksidansi koji sprečavaju delovanje slobodnih radikala i rizik od srčanih oboljenja. 

3. Probava: Rabarbara odlično deluje na probavni trakt. Već odavno se koristi kao laksativ, lek protiv zatvora. A u manjim dozama može izlečiti i proliv.

Pogledajte i PAŽNJA: Kandida se hrani šećerom, a evo kako se leči prirodnim putem

4. U borbi protiv Alchajmerove bolesti: Najvažniji vitamin u rabarbari je često zanemarivani vitamin K koji je odgovoran za neurološko zdravlje, stimuliše kognitivne aktivnosti mozga i time umanjuje simptome Alchajmerove bolesti. U kombinaciji s kalcijumom pozitivno utiče i na zdravlje kostiju.

5. Cirkulacija: Elementi u tragovima, bakar i gvožđe, podstiču proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. 

6. U borbi protiv raka dojke: Rabarbara je postala novi hit među namirnicama koje sprečavaju razvoj raka. Bogata je polifenolima - jedinjenjima koji su poznati po svom delovanju na ćelije raka. Nivo polifenola u rabarbari drastično se povećava ako je ispečete.

Kad naraste, rabarbara ima velike, tamnozelene listove na 15 - 30 cm dugim peteljkama koje se jedine koriste za jelo. Listovi nisu jestivi jer sadrže oksalnu kiselinu. Jede se sirova, ukuvana u kompotu, u džemovima, ušećerena, u pitama i u umacima uz mesna jela. 

Pre kuvanja sa stabljike se odstrane spoljna tvrda vlakna. Rabarbara se najčešće nasecka na komadiće široke 2,5 centimetra pa se kuva u vodi s dodatkom šećera. Na kilogram rabarbare dodaje se jedna do jedna i po šoljica šećera. Komadići rabarbare kuvaju se dok ne omekšaju, a mogu se i dinstati bez dodavanja vode, tako da se rabarbara kuva u vlastitom soku. 

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Šta da kuvam danas

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/

Izvor: zadovoljna