Jedna od najčuvenijih svetskih salata je i ruska, koja je poznatija i kao Olivije. Nju je 1860-ih osmislio kuvar belgijskog porekla Lucijen Olivije, šef kuhinje Ermitaža. Salata je postala prepoznatiljivo jelo, a stalni gosti su je obožavali i iznova naručivali. Dobar ukus se krio u prelivu, a niko nije uspeo da otkrije šta poznati kuvar stavlja u njega, sem senfa i majoneza. Ruska ili Olivije salata postala je neizbežna na slavskim i prazničnim trpezama, a kako se bliži Sveta Petka, mi predlažemo da poslužite i posnu verziju ove salate.
Mnogi su recept za rusku salatu izmenili po svom ukusu, a ako želite da bude savršeno ukusna, u nastavku teksta vam otkrivamo neke od najboljih caka. Pročitajte i kako da produžite vek trajanja ruskoj salati.
Preliv za rusku salatu
Kao preliv za rusku salatu najčešće se koristi majonez, poneko dodaje senf ili pavalaku. Ruska salata će biti najukusnija do sada ako u majonez dodate i grčki jogurt. Sjedinite, a onda dodajte i malo limunovog soka. Najbolje je da majonez sami napravite, ali i kupovni nije loše rešenje. Još jedna bitna stvar kod preliva, salatu pripremite i ostavite u frižideru, a preliv sipajte neposredno pre služenja.
Meso i šunku zamenite morskim plodovima
Prema legendi, čuveni kuvar Lucijen Olivie, originalnu rusku salatu pravio je sa rakovima, a kasnije ih je zamenio kavijarom. Možda vam deluje kako će morski plodovi samo uništiti savršen ukus ruske salate, ali ovo je idealan recept za posnu verziju. Kavijar je dosta skup, pa ne morate da eksperimentišete sa njim, ali vam rakove ili losos preporučujemo, jer je salata neverovatno ukusna. Takođe, dodajte i seckane lešnike, jer je prema legendi kuvar i njih dodavao u salatu.
Ne preterujte sa krompirom
Kada pripremate rusku salatu nemojte da koristite previše krompira, jer ćete joj tako samo pokvariti ukus. Nekada se dodavalo više krompira jer je on bio najjeftiniji, ali više za tim nema potrebe. Ako ima previše ovog povrća, salata će biti puna skroba i lepljiva, pa ukus ostalih sastojaka nećete ni osetiti. Pored toga, krompir upija mnogo preliva, pa ćete morati da preterujete sa majonezom, a onda ruska salata više nije ista. U originalnom receptu ona nije previše teška za stomak. Ako pravite manju porciju salte dovoljan je jedan manji krompir, a za veću porciju dva manja krompira.
Rusi najviše pažnje posvećuju grašku
Kada pravite rusku salatunikada nemojte da koristite grašak iz konzerve, već isključivo svež ili smrznut. Takođe, ne preporučuje se da koristite povrće već spremno za rusku, nego da svaku namirnicu zasebno skuvate i iseckate. Rusi smrznuti grašak ni ne kuvaju, već sačekaju da se odmrzne, pa dodaju u salatu. Mi ipak preporučujemo da ga kuvate nekih 10 minuta. A pored graška dodajte i malo sveže mirođije, jer ona daje poseban šmek.
Evo i kako da napravite posnu rusku salatu sa morskim plodovima ili lososom
Sastojci:
- 1 šargarepa
- 1 veći krompir
- 2 mala krastavca
- 4 kašike graška
- 150 g dimljenog lososa (ili 10-12 škampa)
- 2 grančice mirođije
- 3 kašike posnog majoneza
Recept za posnu rusku salatu:
Ako korisite škampe, skinite im ljusku, pa propžite par minuta u tiganju. Ako koristite dimljeni losos samo ga isekcajte. U foliju stavite krompir i šargarepu, pa malo nauljite i umotajte. Pecite u zagrejanoj rerni na 200°C oko sat vremena. Kada se ohladi, skinite koru, pa iseckajte sitno (treba da bude veličine graška). Pomešajte sa lososom ili škampima i posolite, pa dodajte sekcanu mirođiju i kiseli krastavac, kao i grašak. Majonez možete da pomešate sa biljnom pavlakom za kuvanje, pa sve lepo promešajte i sipajte preko ruske salate.
Napomena: Ako želite možete da dodate i seckani lešnik.
Pročitajte i ovo: Zašto se ruska salata brzo kvari
BONUS VIDEO:
Izvor: StvarUkusa