Poreklo falafela nije precizno određeno, a pretpostavlja se da su nastali u Egiptu pod uticajem sličnih indijskih jela. Postoji legenda da su verziju fava pasulja jeli koptski hrišćani još u 4. veku tokom posta, ali za to nema dokumentovanih dokaza. Spekulisalo se da se se falafeli pravili u Egiptu u doba faraona. Međutim, najranije pisane reference na falafel iz egipatskih izvora datiraju iz 19. veka, a ulje je verovatno bilo preskupo za prženje u starom Egiptu.
Falafel je ulična hrana koja može da se jede i kao meze. Tokom Ramazana, falafel kuglice se ponekad jedu kao deo iftara, obroka kojim se prekida dnevni post nakon zalaska sunca. I dalje je popularan u koptskoj ishrani, i kao takve velike količine se kuvaju tokom verskih praznika. Hrišćani u arapskim zemljama konzumiraju falafel kao deo ishrane u Velikom postu.
U 2012. godini, jedan od hotela u glavnom gradu Jordana, Amanu, pripremio je najveći disk falafela na svetu težak oko 75 kg – oborio je prethodni rekord postavljen na festivalu jevrejske hrane u Sjedinjenim Državama.
Služite sa caciki umakom.
Sastojci:
- 200 g leblebija
- 1 crni luk
- svež peršun
- svež korijander
- 1 čen belog luka
Priprema:
Leblebije potpite u vodi i ostavite preko noći. Zatim iscedite i stavite u blender zajedno sa crnim lukom, peršunom, korijanderom i belim lukom. Sve dobro izblendirajte, a ako je smesa lepljiva dodajte kašiku brašna. Pokrijte i ostavite smesu 1-2 sata u frižideru. Vadite i oblikujte loptice. Pržite u zagrejanom ulju.
Izvor: Stvar ukusa