Poznato je da Srbi vole da jedu, a večera je isto jedan od najbitnijih obroka. Nekada je to bio ručak, kada se porodica okupljala i zajedno jela, ali kako se vremena menjaju i ljudi duže rade, večera je zamenila ručak. Mada, i dalje se poštuje tradicija nedeljnog ručka. U današnje vreme Srbi se često okupljaju u kafani sa porodicom i prijateljima.
Pošto su Srbi veliki obožavaoci mesa često se na meniju za večeru mogu naći ćevapi, pečenje, leskovački roštilj, salate...
Ali isto tako ukusna večera može biti i gibanica, hleb sa kajmakom i suhomesnatim, ajvar...
Mi vam predlažemo par jela koje možete praviti i kod kuće.
Ćevapi sa pravom mogu da ponesu titulu kraljeva srpskog roštilja. Svaka proslava, odlazak u restoran, izleti, roštiljanje u prirodi i druženje nezamislivi su bez ovog specijaliteta. Sa malo luka, rolovani ili punjeni, uz čašu dobrog piva, ćevapi postaju omiljena hrana svakome ko ih samo jednom proba.
https://www.stvarukusa.rs/glavno-jelo/recept-za-domace-cevape-savrsenog-ukusa-video/
Iako bi se najjednostavnije mogla opisati kao pita sa sirom, svako ko je zagrizao topao komad domaće gibanice zna da je ona mnogo više od toga.
U gibanicu ne ide bilo koji sir – u nju se stavlja domaći, kravlji sir i on sam je specijalitet. Osim sira, u gibanicu idu nešto deblje kore od onih za pitu, jaja, voda i ulje. Najlepša je uz jogurt ili pivo, a može se jesti za svaki obrok.
https://www.stvarukusa.rs/pite-i-slana-testa/gibanica-kraljevski-ukus-najpoznatije-srpske-pite-video/
Leskovački roštilj se izdvaja po svom sočnom, pikantnom junećem mesu da se uzima kao jedini pravi roštilj, a sve drugo je samo pečeno meso.
Originalni leskovački roštilj pravi se isključivo od crvenog, junećeg mesa i začinjava jednako čuvenom, ljutom leskovačkom paprikom; meso se seče na panju i peče na roštiljima sa žarom od drvenog ćumura. Roštilj se jede uz luk i sveže salate od povrća, najčešće je to kupus ili šopska salata.
https://www.stvarukusa.rs/glavno-jelo/leskovacke-snicle-od-mlevene-junetine-s-kackavaljem/
https://www.stvarukusa.rs/clanak/original-recept-leskovacka-pljeskavica-za-prvomajske-praznike/
Srpska jela sa mesom nadaleko su čuvena po jakom, dobrom ukusu i kvalitetu, a najpopularnije je pečenje. Praseće ili jagnjeće pečenje je nezaobilazno jelo na srpskim svadbama i slavama. Deci i dragim osobama, kao znak ljubavi, često gurkamo u tanjir ,,krtinu” – najlepše komade mesa, bez masti ili žila. Jede se uz ren i kupus salatu i umače u so.
Pečenje se kupuje u komadima ili se za vreme proslava vrti prase na ražnju i zaliva pivom.
Obično se pečenje naručuje u kafani.
Kajmak i sirevi
Kada smo već kod srpskih sireva, ne možemo da ne posvetimo odeljak kvalitetnim srpskim mlečnim proizvodima, koji se u restoranima najčešće poručuju kao predjela.
Iako su evropske zemlje poput Francuske, Grčke, Holandije i Italije poznate po sopstvenim vrstama sira koji se jedu svuda u svetu, srpski mladi, sremski i sjenički sir po mnogima ima sopstveno mesto u srcima svih pravih ljubitelja sireva.
Kajmak je još jedna od namirnica jedinstvenih za balkansko područje: jede se mlad, kada je nežnog, kremastog ukusa, ili stariji, kada ima određen šmek i jači ukus. Kupi se sa sveže skuvanog mleka.
Jedan od razloga zašto stranci vole da dolaze u našu zemlju pored zanimljivih turističkih atrakcija i gostoljubivosti je i hrana. Srbi su poznati kao veliki gurmani i naša hrana oduševljava sve.
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem