Sezona zimnice uveliko počinje i domaćice već kupuju povrće i gledaju recepte koje mogu da iskoriste. Glavnu ulogu kod pripreme zimnice igraju začini, jer od njih zavisi ukus i istrajnost same recepture. Obično se od začina koriste mirođija, lovorov list, kim, beli luk, đumbir, ljute papričice (suve), origano, zrna bibera... Imajte na umu da što duže držite ljute papričice u tegli sa povrćem, ono će biti ljuće. Zato prvo pojedite to ukiseljeno povrće.
Kada su u pitanju suvi začini obično se stavlja ½ kašičice po tegli. Ako koristite beli luk stavite 1 čen u teglu i rasecite ga uzdužno, tanko pre dodavanja. Ako dodajete sveže biljke, 2 do 4 vezice su dovoljne, u zavisnosti koliko je jak začin u pitanju.
Kada je reč o kiselosti zimnice možete eksperimentisati sa različitim vrstama sirćeta, ali najbolje je stono sirće, ono koje se koristi u ishrani.
Recept za kiseljenje povrća
Sastojci:
- 200 ml destilovanog belog ili jabukovog sirćeta
- 2 šolje vode
- 2 kašike šećera
- 1 kašika soli
- 1,5 kg povrća po izboru
- veća i manja šerpa
- 4 tegle
- pola kašičice bibera
- 1 kašičica semenki slačice
- 5 manjih glavica luka
- 4 lovorova lista
Priprema:
Rernu zagrejte na oko 200 C. Povrće stavite u šerpu, pa ih dinstajte sa malo vode dok ne omekšaju 30-tak minuta. Sterilizujte tegle i napunite vrućom vodom da bi ostale tople. Pripremite i izrežite povrće. U šerpici pomešajte sirće, vodu, šećer, so, biber i semenke slačice i mešajte dok se so i šećer ne istope. Napunite tegle sa povrćem, dodajte luk i 1 lovorov list. Uspite mešavinu kiseline ostavljajući 2 cm prostora do vrha tegle. Obrišite rubove i stavite poklopce. Stavite tegle u veliku šerpu i pokrijte ih vodom. Poklopite i stavite da prokuva. Neka kuva lagano 10 minuta. Ako nivo vode padne, dospite još. Tegle čuvajte na hladnom i tamnom mestu. Povrće možete probati nakon mesec ili mesec i po dana.