Sataraš ili bećarac su slična jela, ali ipak suštinski različita. Jeste da se pripremaju od gotovo istih namirnica, ali ipak postoje neke razlike koje ih čine posebnim.
Sataraš nam dolazi iz mađarske kuhinje, a prevod imena je satara. Veruje se da je ovo jelo dobilo ovakav naziv zato što se namirnice seku na krupnije komade. Koriste se paradajz, paprika, crni luk i jaja. Sataraš se uglavnom priprema tokom letnjih i jesenjih meseci, jer osim što je lagano i vrlo je jednostavno. Osim što je ukusan i lak za spremanje, sastojci su poprilično jeftini. Pročitajte i kako da napravite klasičan sataraš.
Recept za sataraš
- Sastojci:
- 1 crni luk
- 3 paradajz
- 4 paprike
- 3 jajeta
Priprema:
Krupno isecite luk, pa propržite na malo zagrejanog ulja. Zatim dodajte krupno sečenu papriku i paradajz. Začinite po želji i krčkajte dok povrće ne pusti vodu, a onda ostavite još 10-ak minuta, da tečnost ispari, pa dodajte umućena jaja i kada se ona isprže isključite šporet.
Bećarac je jelo koje nam dolazi iz Vojvodine, a osnovna razlika između njega i sataraša su jaja. Bećarac se isto jede tokom letnjih i jesenjih meseci, kada je i sezona paprici i paradajzu. Sem jaja, razliku između bećarca i sataraša pravi i to što se paprika, paradajz i crni luk seku sitnije. Sataraš i bećarac pripremaju se u širokom tiganju ili plitkoj i široj šerpi kako bi tečnost, koju sastojci tokom obrade otpuste, brže isparila i zahvaljujući tome povrće zadržalo čvrstinu. U nastavku teksta pročitajte recept za bećarac.
Recept za bećarac
- Sastojci:
- 8 većih paprika
- 7 paradajza
- 1 crni luk
Priprema:
U većoj šerpi na malo ulja prodinstajte sitno seckani crni luk. Posolite i pobiberite, pa dodajte seckane paprike i paradajz. Sipajte pola čaše vode, pa poklopite i ostavite da se krčka. Kad povrće pusti sok nastavite da kuvate dok ne omekša. Prijatno!
Danas postoje različiti recepti za ova dva specijaliteta, pa tako možete da dodajete raznovrsno povrće, meso, pirinač...
BONUS VIDEO:
Izvor: Stvar ukusa