Ratluk je poslastičarski proizvod koji se dobija od skroba i vode, koja je zaslađena šećerom. U većini slučajeva se dodaje aroma limuna ili se dodaje ružina voda.
Obično je isečen na kocke, a kako se ne bi kocke lepile jedna za drugu, onda se ratluk posipa šećerom u prahu ili kokosom. Ratluk je poznat širom sveta, a deo je srpske, bugarske, albanske, grčke, kiparske i rumunske kuhinje.
Istorija ratluka
Ratluk spada u najstarije slatkiše na svetu. On postoji zahvaljujući kulinarskim majstorima osmanskog carstva. U 15. veku je sultan naručio svom kuvaru da mu napravi nešto slatko, što tada još nije bilo viđeno, a sve zbog želje da ugodi svojim ženama u haremu.
Nakon brojnih pokušaja, kuvar je dobio slatko iskušenje - ratluk, tako što je pomešao šećerni sirup, razne arome i orašaste plodove. Legendi o ratluku ima dosta. U 18. veku je ratluk uspeo da osvoji srca engleske aristokratije, tako što je postao deo njihove tradicije u ispijanju čaja.
U zavisnosti od vrste, ratluku se mogu dodati pistaći, orasi, lešnici, kikiriki, kokos, itd.
Za mesto porekla ratluka se slobodno može smatrati Balkan, pa je i to razlog zašto je on ovde najviše rasprostranjen. Postoje najrazličitije vrste ratluka - ratluk klasik, obojeni ratluk (sa bergamotom), ratluk sa orašastim plodovima, ratluk sa mentom i još razne druge vrste voćnih ukusa.
U Turskoj slatki nazvi rahat lokum je simbol beskrajnog zadovoljstva, kako se ustvari i može prevesti reč rahat. Do kraja 18. veka, kada počinje proizvodnja šećera, ratluk se zaslađivao medom ili melasom od grožđa. Nakon 18. veka i sve češćeg korišćenja šećera, Turska ulazi u novu epohu proizvodnje ovog tradicionalnog slatkiša.
Recept za ratluk
Sam po sebi, ratluk predstavlja jedno pravo remek-delo, a takođe je i odličan dodatak i za pravljenje drugih slatkih iskušenja. Sa njim se prave veoma ukusne pite sa ratlukom, razne kiflice, torte i kolači, makarone u rerni ili mafini, baklava, štrudla sa ratlukom, itd.
Sastojci:
- 5 kašika kukuruznog brašna
- 1/2 šolje vruće vode + 1/2 šolje hladne vode
- 2 šolje šećera
- 1/2 šolje soka od pomorandže
- 1 kašičica ružine vode (može i sok od limuna)
- 2 šolje orašastih plodova
- šećer u prahu
Priprema:
Razmutite kukuruzno brašno u hladnoj vodi. Stavite vruću vodu, šećer i sok od pomorandže da proključaju. Dodajte brašno i neka se sve krčka 15 minuta. Za to vreme mešajte. Kada sklonite smesu sa vatre, dodajte ružinu vodu ili sok od limuna. Sipajte i orašaste plodove, mešajte i dobijenu smesu i stavite u nauljeni pleh. Neka se u potpunosti ohladi i onda isecite ratluk na kocke nožem, koji ste prethodno umočili u vruću vodu. Svako parče ratluka uvaljajte u šećer u prahu.
Najobičniji recept za ratluk možete napraviti i kad pomešate 750 g šećera, 1,5 l vode, 150 g skroba i sok od pola limuna. Kada se ratluk ohladi, onda ga isecite na komade, uvaljajte u šećer u prahu ili mlevene orašaste plodove po želji.
Koristi od ratluka
Tvrdi se da ratluk poseduje terapeutska i lekovita svojstva. Smatra se da pomaže kod hipertonije i povišenog holesterola. Ratluk je namirnica sa visokim sadržajem glukoze, odakle i potiče njegovo pozitivno dejstvo. Glukoza održava rad srca i poboljšava rad velikog mozga, a takođe pomaže i u obnavljanju energije i odbrambenih sila organizma. Ratluk se smatra i velikim afrodizijakom.
Štetnost ratluka
Iako ima dugu istoriju, ratluk se smatra jednom od štetnih namirnica, a mesto mu je odmah do gaziranih pića i čipsa. Veoma često njegov ukus i miris se dobijaju korišćenjem štetnih emulgatora.
AKO JE VAMA NEŠTO VAŽNO, VAŽNO JE I NAMA: SLAVIMO 20 GODINA!
Čuvena torta Marlenka kao iz reklame
Najbolja čokoladna torta sa višnjama
Kolač sa jabukama i grizom, koji će deca obožavati
Pastirska pita sa mlevenim mesom i pire krompirom