Mlinci su vrsta testa koja se pravi od pšeničnog brašna, vode i jaja.

Zamesi se testo, oklagijom se razvuče što tanje, na 1 mm debljine. Seče se na trake dimenzija 10×20 cm, ređa u pleh i suši u rerni. Pre upotrebe se razlome na manje komade, preliju supom, da omekšaju i idu na dalju upotrebu.

Mi ih danas spremamo u rerni, ali pravi su oni koji se suše na plotni špoteta na drva, gde dobiju fine crne tufnice sa obe strane. Koriste se na više načina-u kombinaciji sa mesom, samo preliveni masnoćom od pečenja, u supi…

Mlinci se najčešće kombinuju sa ćuretinom ili piletinom. Meso se isecka na kockice, začini i isprži. Prelije se mešavinom neutralne i kisele pavlake. Uporedo se izlomljeni mlinci preliju vrućom supom, ostave par minuta da upiju tečnost i omekšaju. Procede se i dodaju mesu i pavlaci. Zapeku se u rerni.

Najčešći postupak je da se u posudu prvo stavi red mesa, pa red mlinaca pa se zalije delom fila i tako dok ne ponestane materijala. Ali do najboljih rezultata sam došla kada sve sastojke izmešam-pečeno meso, natopljene mlince, pavlaku-prespem ih u vatrostalnu posudu, zalijem sa još kojom kutlačom supe i tada budu najsočniji.

Jako je bitno da posle pečenja ostanu sočni. A da, odozgo obavezno, ali obavezno, se narenda sir, najbolje gorgonzola. Ovaj sir da nešto ludački dobro ovom jelu pa nemojte preskakati ovaj korak, jedino ako baš, baš ne volite gorgonzolu.

Ako nemate vremena za pravljenje domaćih mlinaca, gotovi mlinci se mogu kupiti na pijaci, na mestima gde se prodaju kore i rezanci. Ali domaći su neuporedivo lepši i kvalitetniji i veoma lako i brzo se prave.

TESTO ZA MLINCE

Sastojci:

• 250 g brašna

• 1 jaje

• 100 ml mlake vode

Od gore navedenih sastojaka zamesiti testo. Ostaviti da odmori pola sata.

Razvući oklagijom na 1mm debljine (ili koristiti mašinu za testeninu), seći trake, oko 10×20 cm, ređati u pleh i sušiti u rerni na 220° C. Vaditi kada dobiju boju.

Ohlađeno testo odližiti u posudu sa poklopcem ili u kesu do korišćenja. Mogu da stoje dugo.

MLINCI SA PILETINOM

Sastojci:

• 200-250 g mlinaca

• 2 pileća filea (oko 500 g)

• 400 ml neutralne pavlake

• 400 g kisele pavlake

• kocka za supu

• 1l vode

• gorgonzola ili bilo koji drugi topljivi sir

Neutralnu i kiselu pavlaku pomešati u činiji. Piletinu iseći na kockice, začiniti sa solju i biberom i propržiti na maslinovom ulju. Kada je piletina dobro požutela, skloniti sa ringle i dodati mešavinu pavlaka.

U litar vode ubaciti kocku za supu i pustiti da provri.

Mlince izlomiti na krupnije komade i staviti u dublju posudu. Preliti vrućom supom i ostaviti minut-dva da dobro upiju. Paziti da se previše ne natope, da ne bi bili gnjecavi. Natopljene mlince prebaciti u cediljku (ispod koje se postavi posuda kako bi se sačuvali supa u kojoj su bili mlinci) da se ocede od viška tečnosti. Nemojte baciti preostalu supu.

Mlince ubaciti u posudu sa pavlakom i piletinom. Sastojke dobro promešati. Prebaciti u vatrostalnu posudu. Ja obično sipam još 2 kutlače supe, da bi bili još sočniji (bez brige, sve će se to ukrčkati).

Izdrobiti/narendati sir po površini.

Peći na 180°C dok višak tečnosti ne ispari i površina se zapeče.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu 

Izvor: prstohvatsoli.com