Osim "klasičnog" pristupa lečenju, odnosno lokalne i sistemne primene antimikotika, mnogi lekari zagovaraju i "prirodan", nefarmakološki način lečenja, odnosno borbe protiv gljivičnih infekcija.

Naime, mnoga istraživanja su pokazala delotvornost određenog načina prehrane, naročito u prevenciji i dugoročnom održavanju ravnoteže mikroflore organizma. Tako se preporuča prehrana s maksimalno smanjenim unosom ugljenih hidrata (posebno rafiniranih šećera najviše prisutnih u slatkišima) te smanjenim unosom masti, mleka i mlečnih prerađevina, alkoholnih pića i orašastih plodova.

Za razliku od inače preporučenog dnevnog unosa voća koji iznosi pet serviranja na dan, kod gljivičnih oboljenja treba izbegavati slatko voće te u potpunosti izbegavati sušeno voće. Takođe, nije preporučljiva ni konzumacija meda, voćnih sokova i pića s dodatkom šećera. 

Kroz mnoga su se istraživanja "iskristalizirale" određene namirnice, odnosno aktivne supstance koje mogu pomoći u borbi protiv gljivičnih infekcija. Probiotici povoljno deluju na ravnotežu crevne mikroflore inhibirajući rast "štetnih" bakterija, poboljšavaju probavu, jačaju imuni sistem te povećavaju otpornost prema infekcijama.

Bakterija Lactobacillus acidophilus najčešće se dodaje u jogurte, odnosno fermentirane mlečne proizvode ili pak u kapsule, ali i u preparate za lokalnu primenu poput vaginaleta, oralnih i vaginalnih gelova i tečnsti za ispiranje. Laktobacili proizvode mlečnu kiselinu koja u slučaju gljivičnih oboljenja deluje kao "prirodni antibiotik".

Ehinacea (Echinacea purpurea) se u obliku dodataka prehrani takođe izdvojila kao značajna podrška jačanju imuniteta, čime indirektno pomaže u borbi protiv kandidijaze, odnosno smanjuje razmnožavanje gljivica.

Cimet posjeduje dve aktivne supstance, eugenol i cinamaldehid, koje se smatraju delotvornim pri lečenju gljivičnih oboljenja, a beli luk se u nekim studijama, zahvaljujući aktivnoj supstanci alicinu, pokazao kao delotvorniji od nistatina, leka koji se primjenjuje za lečenje gljivičnih oboljenja.

Propolis poseduje antifungalno, protivpalno i imunostimulacijsko delovanje, dok ulje čajevca fungicidno djeluje primenjeno lokalno na koži. Pomoć pri lečenju kandidijaze može pružiti i žutika, bogata alkaloidom antibiotskog djelovanja, berberinom, a preporučuje se povećati unos minerala cinka i selena, koji će oačati imunološki sistem.

Iz mnoštva biljnih vrsta, valja izdvojiti origano, ružmarin, majčinu dušica i grožđe.

Pročitajte i Moćni prirodni lek protiv kandide

Zabranjena i lekovita hrana

NE preporučuje se:

Šećer, med, marmelada

Keksi, kolači, bombone, čokolada

Mlečni proizvodi (mleko, sladoled), sir, maslac

Belo brašno i proizvodi od belog brašna (hleb, testo, tost)

Slatko voće (grožđe, lubenice, kruške)

Sušeno voće

Voćni sokovi s dodatkom šećera

Alkoholna pića (pivo, slatka vina, likeri)

Sušeno i dimljeno meso, riba

Kikiriki, čips, lešnik, semenke

Čaj, kafa

Pročitajte i Ova je namirnica odličan prirodni lek protiv kandide

Preporučuje se:

Povrće (salata, paradajz, krastavci, kupus, kiseli kupus)

Jestive gljive, začinsko bilje

Luk, beli luk

Limun

Meso, jaja

Riba, rakovi

Bistre supe

Probiotički napici na bazi soje i kravljeg mleka

Sokovi od povrća bez dodatka šećera

Maslinovo ulje

Namirnice s visokim sadržajem vlakana: karfiol, brokuli, kupus, poriluk, celer, mrkva, mahune, raženi kruh, zobene pahuljice i pšenične klice

Pročitajte i Kako ishranom da izlečite kandidu

Plan prehrane u 4 točke 1. Detoksikacija Čišćenje organizma svježim povrtnim sokovima, vodom i biljnim pripravcima kako bi uklonili nastale toksične produkte gljivica. 2. Smanjenje populacije štetnih bakterija (gljivica) Terapija antimikrobnim biljnim pripravcima ili propisanim lijekovima, kako bi se broj gljivičnih bakterija smanjio i uspostavili uvjeti za uravnoteženu bakterijsku floru. 3. Primjena probiotika Unos probiotika u obliku obogaćenih namirnica ili dodataka prehrani u cilju ponovnog uspostavljanja bakterijske ravnoteže. 4. Provođenje adekvatne prehrane Nakon akutne infekcije Candidom, potrebno je trajno primjenjivati prehrambene smjernice koje će onemogućiti ponovno javljanje bolesti.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/

Izvor: zdravakrava.24sata.hr