Preskakanje obroka nije ni malo zdarva navika, iako joj mnogi pribegavaju kada pokušavaju da smršaju. Ipak, hrana nisu samo kalorije. Ona je i goriovo za naš organizam, pa samim tim izbegavanje obroka mora da ostavi posledice po naše telo. Isti slučaj je i sa vodom. Ako bismo pokušali da živimo bez hrane ili vode, šta bi nam se dogodilo?
Šta bi se dogodilo sa našim organizmom kada bismo prestali da jedemo?
Glad je prva stvar koju osetimo kada određeni vremenski period ne unosimo hranu. Iza gladi odvija se čitav niz procesa koji mogu biti opasni za ceo organizam. Šest sati nakon preskanja obroka, organizam će u nedostatku hrane početi da sagoreva masne naslage, a to je trenutak kada telo ulazi u ketozu. U toj fazi mozak traži gorivo gde god može da je pronađe. Masne naslage jesu rezervni izvor napajanja, ali to neće obezbediti mozgu da funkcioniše punim kapacitetom. Nakon 72 sata neunošenja hrane, nivo energije, ali i raspoloženja, opasno je nizak, pa tada mozak počinje da pretvara protein u glukozu. Ovaj proces za posledicu će imati gubitak mišićne mase.
Pogledajte i Jela je 3 urme dnevno 12 dana, ovo su rezultati
Žene će osetiti još jednu posledicu, a to su promene u menstrualnom ciklusu, jer će organizam pokušati da smanji potrošnju energije. Trpeće i kosti, koje će zbog nedostatka hranljivih materija postati porozne. Nakon dve nedelje imunitet će drastično opasti usled nedostatka minerala i vitamina, pa bi tada čak i obična prehlada mogla da ima smrtni ishod. Ako organizam uspe da se se izbori sa lošim imunitetom, nastaviće da troši preostalu glukozu, mišičnu masu ili masne naslage sve dok ih u potpunosti ne potroši. Vremenom različiti organi počeće da otkazuju, a u ovoj fazi, najčešći uzrok smrti je infarkt. Smrtni ishod usled gladovanja nastupa u periodu tri nedelje do čak 70 dana.
A šta bi se dogodilo kada ne bismo pili vodu?
Voda je ključna za funkcionisanje organizma. Koliko je važna najbolje pokazuje to što bismo bez vode izdržali kraće nego bez hrane. Veći deo ljudskog organizma zapravo čini voda, između 55 i 60 odsto. Ako bismo kojim slučajem prestali da pijemo vodu, prva posledica videla bi se na našem raspoloženju. Bili biste umorni, vidno nesraspoloženi i razdražljivi. Nedostak vode uzrokuje i pad krvnog pritiska, a prvi znak dehidratacije je urin tamnije boje.
Pogledajte i Pila je tri litra vode dnevno mesec dana, rezultat je neverovatan
Bez vode mozak teško funkcioniše. Vremenom, manjak vode za posledicu će imati i smanjenje mozga. Redovan unos vode tokom dužeg vremenskog perioda može da smanji šanse za oboljevanje od dijebetesa ili mogućnost moždanog udara, pokazalo je nekolikon istaživanja. Tokom dana u proseku izgubimo između dva i tri litra, pa je potrebno da je nadoknadimo. U zavisnosti od težine, pola, godina i fizičke aktivnosti dnevni unos vode trebalo da bude između 2 i 4 litra vode. Najbolji način za hidrataciju je voda, ali nije i jedini. Neophodnu tečnost možemo uneti i unošenjem čajeva, sokova, kafe, pa i voća.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Original šampita koju će deca obožavati
Jednostavan čizkejk sa bundevom
Kako da kod kuće napravite medovaču
Recept za rižoto sa graškom
Domaće lazanje po italijanskom receptu