Većina ljudi sa nestrpljenjem čekaju leto kako bi bili u mogućnosti da uživaju u osvežavajućem ukusu lubenice. 

Ali, nema potrebe da čekate mesecima da uživate u slatkom ukusu lubenice, jer verovali ili ne, otkrili smo način da zadržimo lubenicu svežom i do šest meseci. 

Pogledajte i 3 trika za prepoznavanje zrele i slatke lubenice 

Prvo, izaberite lepu, zdravu lubenicu koja nema pukotina i ogrebotina. Važno je da kora lubenice bude tanka i zdrava, inače će trud biti uzaludan. Takođe, ne birajte veliki lubenice, najbolje je da kupite lubenicu koja teži oko 4 kg.

Zaštitni sloj

Ovaj metod čuvanja lubenica je prvi put napravljen u Indiji. Sastoji se od stavljanja zaštitnog sloja preko cele lubenice. Sloj je napravljen od parafinskog ulja ili voska i lubenica je zaštićena od spoljnog okruženja i sprečava se gubitak vlage.

Pogledajte i Ne bacajte koru od lubenice - ima izuzetna lekovita svojstva

Evo kako da napravite zaštitni sloj:

Lubenica nema potrebe da se pere, samo je obrišite suvom krpom. Ako ne možete da nađete parafinsko ulje onda možete koristiti jeftine sveće. Ako koristite sveće, uklonite fitilj i razbijte je na komade. Istopite sveće, malo rashladite vosak, a zatim primeniti ravnomerno na površinu lubenice dok lubenica nije pokrivena tankim slojem - oko 0,5 cm. Ostavite sloj da se ohladi i očvrsne.

Pogledajte i 9 razloga zbog kojih ćete jesti lubenicu svaki dan

Skladištenje i zaštita

Lubenicu sa zaštitnim slojem stavite u kutiju koja je ispunjena slamom ili pokrivena novinama, a zatim je stavite na tamno, suvo i hladno mesto. Najbolje mesto za skladištenje lubenice je podrum. Ne zaboravite da lubenicu ne treba držati blizu aparata koji emituju toplotu ili grejnih tela. Na kraju, kada odlučite da jedete lubenicu, lepo skinite zaštitni sloj, a zatim lubenicu operite.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: ženski magazin