Više od 85 posto ljudi sunđer za pranje suđa ne ispira na dovoljno visokoj temperaturi koja bi ubila štetne bakterije, upozorili su stručnjaci iz britanskog Globalnog veća za higijenu. Prema njihovom istraživanju, sunđeri i krpe sadrže čak šest puta više bakterija nego kvake na vratima WC-a, za koje se smatra da su velik izvor zaraze, piše Daily Mail.
Krpe su idealno mesto za razmnožavanje bakterija jer su gotovo uvek vlažne, upozoravaju naučnici. Utvrdili su da 90 posto sunđera iz britanskih domaćinstava ima visoku koncentraciju bakterija, dok je 10 posto njih "apsolutno nezadovoljavajuće" za korišćenje zbog zdravstvenih rizika koje nose.
Oko sedam posto sunđera imaju više od milijardu bakterija po meri od metra kvadratnog, 60 posto njih sadrži opasnu E. coli, a 25 posto njih vema visoke koncentracije bakterije Pseudomonas spp., koja se povezuje s infekcijama oka i kože, ali i fatalnim bolestima.
Saveti za veću higijenu i zaštitu zdravlja:
- Nakon svakog pranja suđa krpu treba isprati pod vrućom vodom, a svaka dva dana isprati s antibakterijskim deterdžentom
- Sunđer menjajte svake dve nedelje
- Sunđer možete imati i duže ako je iskuvate ili perete na temperaturi većoj od 60 stepeni u mašini za pranje posuđa
- Kod pranja radnih površina, umesto sunđera koristite antibakterijske maramice, naročito nakon pripreme sirovog mesa.
Pogledajte i Zašto ne treba prati sirovu piletinu
Izvor: 24sata.hr
Lagana Rafaelo torta
Pečeno pile sa kestenjem
Kako da napravite karamel kocke
Zapečena pasta sa tunjevinom i paradajzom
Dečji svet je veći od ekrana: Priznanje za kampanju sa svrhom