Prava pirotska kobasica se pravi od tri vrste mesa, junećeg, ovčijeg i kozijeg. Zbog toga je karakteriše jak intenzivan miris, a dodaci začina intenziviraju ukus ove fenomenalne kobasice.
Piroćanci su ponosni na ovu kobasicu, da postoje dve vrate ove kobasice, koje su potekle iz dve različite pirotske porodice.
Karakteristično je za nju da se prave u obliku potkovice, suše se na hladnom vetru i svakodnevno peglaju staklenom flašom. Kad su gotove seku se na tanke listiće, jedu u malim količinama, jer su izuzetno jake i kalorične.
Peglane kobasice su tanke, savijene u obliku konjske potkovice. Postoji priča da je ova kobasica nastala u vreme kad nisu sva domaćinstva mogla da priušte sebi frižider, pa im je trebalo nešto što može da stoji duži vremenski period.
Za kobasicu je potrebno:
- ovčije meso
- kozije meso
- junetina
- goveđa creva (za punjenje)
- so
- beli luk
- biber
- aleva paprika
- pirotska ljuta paprika
- i mešavina trava koje daju poseban miris
*Količina mesa zavisi od toga koliko želite da napravite kobasice... Neka preporučena količina je ukupno 10 kg mesa.
Priprema:
Meso se samelje i dobro umesi. U ovu kobasicu ide čisto meso, ono koje je najboljeg kvaliteta, meso ne sme da sadrži ni trunčicu masti ili loja. U suprotnom kobasica može da se užegne.
Kad se meso samelje i izmesi dodaju se so, začini i mešavina trava, a svaki domaćin stavlja različite začine s obzirom na to šta njegovi ukućani vole. Potom se na mašinu za pravljenje kobasica navlači goveđe crevo i kad se napuni veže se na oba kraja.
Onda kreće proces sušenja na hladnom vazduhu, na temperaturi od minus pet do plus pet stepeni. Zato se ova kobasica pravi zimi, najbolje u decembru pa do februara traje sušenje.
Nakon što su sve kobasice napunjene kreće proces peglanja. Svaku kobasicu svakog dana peglati polako, mora se voditi računa da ne pukne crevo, a da ipak iz nje izađe sav vazduh i vlaga.
Peglanje kobasice traje 60 dana, dva puta dnevno, najbolje je da to bude ujutru i uveče.
Kobasice sušenjem gube vlagu, samim tim gube i na težini pa njihova težina nakom sušenja bude i do 10 puta manja nego kad je bila sveža. Kad je gotovo sušenje, nakon dva meseca, kobasica je spremna da zamiriše na vašem stolu. Prijatno!
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?
*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem