Ovaj obrok je jeftin i priprema se vrlo lako! Može se konzumirati na razne načine i u kombinaciji s različitim namirnicama.

Palenta je jelo koje je nastalo u sjevernoj Italiji i od davnina se smatrala seoskim jelom. To je obrok koji je napravljen od belog ili žutog kukuruznog griza. Kukuruzno brašno ili griz imaju vrlo pozitivan uticaj na celokupno zdravlje čovjeka. Najvažnija stvar kod ovog jela je činjenica da palenta ne sadrži gluten i može je konzumirati svako bez obzira na starost.

Idealna je za male bebe, za ljude koji vode računa o svojim kilogramima ili pak za one koji imaju problema s probavnim sistemom.

Priprema palente

Palenta se može pripremati na dva načina. Svaki je vrlo lagan i brz za pripremu. Da bi se napravila palenta na prvi način potrebno je u lonac staviti 3 i po šolje vode. Nakon toga dodaje se malo ulja i prstohvat soli. Kada sve to provri, temperatura se smanjuje na minimum i sipa se jedna šoljica kukuruzne palente uz konstantno mešanje.

Kod spremanja palente preporučuje se upotreba drvene kašike, zbog oksidacije metalne žlice. Uz ovaj ukusan obrok mogu se dodati neke zdrave semenke ili omiljeno povrće.

Drugi način na koji se palenta može spremiti je sledeći. U posudu se ulije litar i po vode. Zatim dodaje se jedna kašika soli i pričeka se da voda provri. Kada je voda ključala dodaje se 500 g kukuruznog brašna. Brašno će ostati na površini vode.

U brašnu se drvenom varjačom napravi rupa i ostavi se da se tako kuva na umerenoj laganoj vatri. Posle izvesnog vremena brašno će se stopiti s vodom i tada je palenta, ukusna i zdrava, spremna za konzumiranje.

Od palente mogu se spremati i razna jela, a jedno od njih su ukusne projice (proja).

Sastojci potrebni za projice od palente su sledeći:

150 g kukuruzne palente

200 g brašna

300 g svežeg, usitnjenog sira

1 kašičica soli

1 prašak za pecivo

200 ml jogurta

100 ml ulja

Dok se priprema smesa potrebno je rernu uključiti na 200 stepeni. U posudu stavite ulje i jogurt i dobro razmutite.

Nakon što dobijete homogenu smjesu dodajte brašno i palentu sa kašičicom soli i s praškom za pecivo. Preporučeno je koristiti bezglutensko brašno u tom slučaju.

Kada se svi sastojci dobro promešaju i izjednače dodaje se sitno izmrvljen sir. U veći pleh stavlja se smesa koja je prethodno namazana s malo ulja.

Projice se peku na 190 stepeni sve dok ne porumene, a može se i čačkalicom proveriti jesu li dovoljno pečene. Ukoliko čačkalica koja je ubodena u projicu ostane suva, to je znak da su dovoljno boravile u rerni i mogu se izvaditi da odstoje na sobnoj temperaturi pet minuta pre konzumiranja.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu Izvor: cajeviza.com/stil.kurir.rs