Zajedno sa jodom, selen je važan mikromineral za održavanje normalnog rada štitne žlezde. On je od ključnog značaja za ovu žlezdu, jer reguliše proizvodnju hormona štitnjače i uglavnom je odgovoran za hormon T3 koji je veoma važan za ovu žlezdu.

Sprovedena su ispitivanja koja potvrđuju pozitivan efekat selena na smanjenje rizika i problema sa štitnom žlezdom, trudnoćom i problemima sa plodnošću, sa srčanim problemima i razvojem HIV, kao i AIDS virusa. Prema ovim ispitivanjima, način ishrane i geografski položaj mogu uticati na količine selena, koje se unose.

On je glavni mikromineral, koji se nalazi u zemljištu, pa biljne kulture iz njega izvlače samo ograničene količine. Unos potrebnih količina selena poboljšava metabolizam hormona štitnjače, povećava plodnost, pomaže u borbi sa kancerogenim ćelijama, a takođe smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti i artritisa.

Pročitajte i Selen - mineral koji vam može spasiti život

Ispitivanja koja su sprovedena na više hiljada žena, koje imaju problema sa štitnom žlezdom, i kod svih je ustanovljeno isto - da je uobičajeni nivo selena kod njih veoma nizak. Pokazalo se da selen ima važnu ulogu kada su u pitanju virusne infekcije, posebno kada se radi o AIDS - u, pa pacijenti sa niskim nivoom selena imaju veće verovatnoće da umru od ovog virusa, za razliku od onih koji imaju normalan nivo ovog mikroelementa.

Kada je u pitanju štitna žlezda, selen je sastavni deo enzima, koji pomaže da se hormoni T3 i T4 prerade u perifernim organima, tako da njegov nedostatak može dovesti do nepravilnog funkcionisanja ove važne žlezde.

Takođe se pokazalo da je selen veoma važan hranljivi element koji se ne proizvodi u ljudskom telu, već ga treba obezbediti unosom hrane.

Kada organizmu nedostaje selena, prvo šta se dešava sa samim organizmom jeste slabljenje imuniteta, koji je, sa svoje strane, glavni uzročnik problema sa štitnjačom.

Štitna žlezda je jedan mali detalj našeg tela. Ova žlezda proizvodi hormone, koji utiču na svaki proces u organizmu, na svaki sistem i svaku funkciju unutar njega.

Pročitajte i 6 namirnica za zdravu štitnu žlezdu

Oboljenja štitnjače mogu dovesti do naglog povećanja ili gubitka telesne težine, opadanje kose, konstipacije, pospanosti i niskog nivoa energije, otoka i kožnih problema, a sve navedeno je samo jedan mali deo mogućih problema.

Vi zaista ne možete živeti normalno ako imate neko oboljenje štitnjače. Prvi korak u rešavanju ovakvog problema jeste da se uverite da unosite dovoljne količine selena.

Brazilski orah je najbolji izvor selena. Ako su se gajile u odličnim uslovima što se tiče zemljišta, onda su mlade pečurke, šitake pečurke, tunjevina, teleća džigerica, losos, škampi, bakalar i iverak su odličan izvor selena.

Veoma dobar izvor selena su i jaja, jagnjetina, ječam, suncokret, semenke slačice i ovas.

Ako mislite da imate oboljenje štitne žlezde ili deficit selena, posavetujte se sa lekarom pre nego što preduzmete bilo kakve mere.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/

Izvor: bonapeti.rs