Iako nas alkohol u početku uspava, veće su šanse da ćemo se po noći i po nekoliko puta probuditi. Takođe, alkohol onemogućava odvijanje REM faze sna – faze u kojoj sanjamo i koja je ključna za proces učenja i dugoročno pamćenje.
Loš kvalitet dubokog sna
Alkohol nas u prvom delu sna baca u duboki san, međutim, njegov kvalitet nije najbolji stoga se drugi dan osećaju posledice u obliku glavobolja, iritabilnosti i umora.
U drugom delu sna, telo pokušava nadoknaditi izgubljeno stoga uključuje više REM – fazu sna. Problem je u tome što se REM faza tada odvija u neprikladno vreme, kada je verovatnije da ćemo se probuditi.
Pogledajte i Evo šta će se dogoditi ako prestanete da pijete alkohol
Zašto muškarci bolje podnose alkohol
Alkohol ima veći uticaj na žene nego na muškarce iz dva razloga. Žene imaju manje crevnih enzima koji razgrađuju alkohol i žene imaju niži udeo vode u telu. Oba razloga doprinose tome da će više alkohola ići direktno u krvotok žena, dok će kod muškaraca manje alkohola završiti u krvotoku, a više u telesnoj vodi.
Pogledajte i Zašto bi trebalo da pijete čašu crnog vina svaki dan
Kako sprečiti da alkohol ometa san
Alkohol u količini do 2 pića ne bi trebao uticati na san. Mudro bi bilo imati manji večernji obrok pre spavanja jer hrana usporava vreme apsorpcije alkohola.
Osobama koje imaju problema sa spavanjem nije preporučljivo piti alkohol neposredno pre spavanja, ali do 2 pića mogla bi biti sigurna ako ih popijemo u kasno poslepodne, jer će se alkohol do uveče ispariti.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Izvor: zdrava krava
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem