Pripremite prave izdašne lazanje sa korama koje ste sami napravili.

Za kore vam je potrebno:

5 jaja veličine S

500 g brašna

po želji 2 kašike maslinovog ulja

U jaja dodajte brašno malo po malo ili ako koristite neko kućno pomagalo, jednostavno stavite sve zajedno i uključite aparat na opciju “mešenje testa”. Testo bi trebalo da bude srednje tvrdo, ali nelepljivo nakon što odmori.

Kada ste zamesili testo, dobro ga umotajte u providnu foliju i neka odstoji oko 30 minuta na sobnoj temperaturi i nakon toga može da se radi s njim. Ne padajte u iskušenje da ga stavite u frižider sem ako ne želite da ga koristite sutra. I tada, mora ponovo da bude oko 2 sata na sobnoj teperaturi da se povrati od “ledenog šoka”

Testo možete da razvučete oklagijom na dobro pobrašnjenoj površini. Radite s manjim komadima, a deo testa s kojim ne radite uvek mora da bude umotan u providnu foliju.

Ako nećete da kuvate kore, one moraju da se prosuše nekoliko sati.

Bešamel sos – klasična verzija

Bešamel za lazanju ne treba da bude preterano gust, ali ni preterano tečan. Naravno, ako ga spremite unapred on će se stegnuti. Tada – ili ga malo zagrejte, ili dodajte malo vrele vode u njega i dobro promešajte. Ili oba.

Na ovu količinu, oko 100 ml gotovog sosa može da bude višak – ali kako kore nisu prethodno kuvane, praksa je da se ide sa nešto malo više tečnosti, opet – bez pretrivanja.

Sastojci:

1.5 l punomasnog mleka

120 g maslaca

100-120 g brašna

so po ukusu (bešamel treba da bude nenapadno slan, pa bolje dodajte malo po malo)

sveže mleven crni biber

oko 1/2 kašičice muskatnog oraha

Postupak:

Propržite maslac na srednjoj temperaturi dok ne dobije blagu smeđu boju, pa umešajte brašno – propržite i njega. Kad dobije zlatnu boju, malo po malo sipajte mleko. Nije obavezno, ali je praktičnije da to mleko već bude toplo. Sve vreme mešajte, posebno na početku, kako se ne bi napravile grumuljice. Kad ste ulili svo mleko, dodajte začine i nastavite da mešate dok se masa ne zgusne, a sos pri probi izgubi ukus “nekuvanog brašna”.

Ragu – savršeno pripremljeno meso za lazanju

Sastojci za ragu:

oko 600 g junetine od vrata, 2 puta mlevene sitno

250 g pilećeg belog mesa, samlevena (možete i jako sitno da seckate)

150 g dimljene slanine, i to one baš mesnate

malo masinovog ulja

malo maslaca

2 srednja crna luka, veoma sitno seckana

4 veća čena belog luka, sitno seckana

2 manje šargarepe, sitno seckane ili krupno rendane

2 manja paškanata, sitno seckana ili krupno rendana

baš mali koren celera, takođe sitno seckan ili rendan

500 ml pasiranog paradajza

puno majčine dušice i origana (suvi)

2 kašike aleve paprike, slatke

2 ravne kašike tucane ljute paprike

so i biber

čaša od oko 200 ml crvenog vina, ili čaša vode (ovaj put sam stavila vodu)

Opcioni začini

vorčester sos, kašika

čili, srednje ljut

tečni dim, 1 kašičica

so od šitaka (suve šitake i so mleveni u mlinu za kafu) – ovo jeprirodni pojačivač ukusa, kao što je i parmezan

Priprema:

Na maslcu ispržite slaninu i juneće meso, dok ne dobije boju. Važno je da površina mesa “pobraoni” zbog toga da bi lazanja imala bogatiji ukus. Piletinu upržite kratko na kraju. Kada je gotovo, izvadite meso na tanjir. U istu šerpu sipajte ulje, pa propržite prvo crni luk, dodajte mu svo ostalo povrće i propržite i to. Vratite meso u šerpu, dodajte začine i još malo pržite. Nalijte vodom ili vinom, dodajte paradajz i smanjite temperaturu na nisku.

Ragu bi trebalo da se kuva dugo na nižoj temperaturi, na početku poklopljen, da se sve lepo ukuva i sjedini. Tokom kuvanja, ukasnijoj fazi, probajte, korigujte ukuse začinima…

Što se tiče soli, kore nisu slane, bešamel ne sme da se presoli. Zato je ragu jedini sastojak koji sme da bude “pristojno slano”, opet bez preterivanja.

Količina ragua koja se dobije je takva da svaki “sprat” ima lep i ujednačen premaz, baš kao što se vidi na slici. Na slici vidite i da ovo nije meso u paradajz sosu

Ostali sastojci i slaganje lazanje

Kore su na stolu i prosušene su. Bešamel i ragu napravljeni. Još vam je potrebno:

2 kesice sveže mocarele (ukupno 250 g)

200 g kačkavalja mocarela, ili nekog drugog neutralijeg ukusa

1 kesica rendanog parmezana

Postupak:

Rernu uključite na 200 stepeni. U posudu u kojoj će se peći lazanja spajte par kašika ragua i bešamela. Na ovaj način se kore neće zalepiti za dno posude. Sada stavite red kora, pa ragu, bešamel i mocarelu, a na kraju pospite kašiku parmezana.

Otprilike (nakon onog sloja na dnu) sve stavljate po 1/6. Kačkavalj i mocarelu koristite naizmenično – red s mocarelom, pa red s kačkavlaljem – a uvek završite s kašikom parmezana.

Kako su kore nekuvane, poslednji sloj kora se prekriva raguom, pa debljim slojem bešamela, renda se kačkavalj, pospe parmezan i na kraju pospe još malo suvog origana. U slučaju da posuda za pečenje nije dovoljno duboka, možda ćete morati da se odreknete nekog “sprata” – pa zato pažljivo birajte u čemu slažete lazanju.

Lazanja ove veličine se peče oko 1:15 minuta pod folijom, a onda i oko 20-25 minuta otklopljena. Za manje lazanje je dovoljno 40 minuta pod folijom i oko 15 bez nje. Pečenje pod folijom je obavezno! Temperatura je 200 stepeni dok se zagreje i kod manje lazanje možete da ostavite na ovoj temperaturi.

Gotova lazanja ne beži po pekaču, ali nije ni “drvena”. Lepo se seče i ima strukturu. Ako se držite mera iz ovog recepta, ne bi trebalo da sa strukturom i gustinom bude problema. Lazanja se seče nakon 20-30 minuta hlađenja, jer se nikada ne seče i ne služi vrela, direktno iz rerne.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu 

Izvor: vitkigurman.com