Ćevapi i pljeskavice omiljene su mesne delicije bez obzira na uzrast ili gurmanski "staž“, no koliko god bile česti gosti naših tanjura – ili možda baš zbog toga, njihova priprema često je predmet rasprava.
Neslaganja se uglavnom odnose na vrstu korišćenog mesa i upotrebu određenih dodataka, međutim, iako neki tvrde suprotno, "pravi“ recept za ćevape i pljeskavice ne postoji. Osim nekih osnovnih pravila, količina i vrsta sastojaka zapravo zavise o ukusu.
Kakvo meso odabrati?
Priprema ćevapa i pljeskavica je vrlo slična, a prvi korak je svakako odabir mesa. Ćevapi se tradicionalno pripremaju od junetine i ovčetine ili junetine i janjetine, no danas su mnogo popularniji oni pripremljeni isključivo od junetine radi blažeg ukusa.
S druge strane, pljeskavice su se još više odmakle od tradicije te se često pripremaju od mešavine junetine i svinjetine. Za koju god kombinaciju se odlučili, gurmani će uglavnom paziti da u smesi prevladava junetina i da meso potiče od prednjeg dela životinje, odnosno, odabraće ono s vrata, lopatice ili rebara. Meso je potrebno dva puta samleti.
Pročitajte i Grčki ćevapi
Tajna smese je u jednostavnosti
Iako se često smatra kako ukusni ćevapi i pljeskavice sadrže mnogo različitih „tajnih sastojaka“, ključ je zapravo u jednostavnosti. Tako glavne i gotovo jedine dodatke mesu čine crni, beli luk, so i biber. Na svakih 0,5 kg mesa dodaje se otprilike 1 glavica luka, nekoliko čenova belog luka, 1 kašičica soli i ½ kašičica papra, no mera se može prilagoditi ličnom ukusu. Luk je bitno sitno naseckati kako bi otpustili sokove, stoga mnogi preporučuju da se obrade u električnoj seckalici, a smesu svih sastojaka trebalo bi rukama mesiti oko 10 minuta, dok se ne dobije kompaktna, ujednačena masa.
Ukoliko je potrebno, smesi se može dodati i malo vode, a ½ kašičice sode bikarbone na 0,5 kg mesa daće dodatnu prozračnost. Nadalje, smesi se može pridružiti i malo junećeg loja, a pikantnim šiš ćevapima dodaje se i usitnjena suva ili sveža ljuta paprika. U svakom slučaju, pre oblikovanja ćevapa ili pljeskavica smesu je potrebno ohladiti minimalno jedan sat u frižideru, a za to vrijeme u meso će prodreti i dodani začini. Kako bi što bolje poprimilo ukuse i mirise dodataka, neki savetuju i odležavanje mesa u frižideru preko noći ili čak 48 sati.
Trikovi za oblikovanje
Nakon što je smesa sazrela, sledi oblikovanje. Za ćevape, mesna smesa se treba formirati u male valjke nešto deblje od debljine prsta, dužine 5-10 cm. Poželjno je da svaki ćevap ima 20-50 g, a izuzetak čine banjalučki ćevapi koji se nakon oblikovanja spajaju u „pločice“ – jednu pločicu obično čini pet manjih ćevapa. Što se tiče pljeskavica, one se oblikuju u kružne oblike proizvoljnog promera, a preporučuje se da im debljina ne prelazi 1,5 cm. Dakle, tačne dimenzije zavise o ukusu, međutim, jako je bitno da je mesna smesa dobro sabijena.
Upravo iz tog razloga ćevapi se često oblikuju uz pomoć naprava za izradu kobasica, a poslužiti mogu i jednokratne plastične dresir vrećice, koje u poslastičarstvu služe za ukrašavanje kremom. S druge strane, masa za pljeskavice se obično prvo oblikuje u kompaktne kuglice koje se zatim spljošte rukama ili dvema kuhinjskim daskama obloženim prijanjajućom folijom. Uz malo spretnosti, ćevapi se mogu puniti sirom na način da se mesna smesa oblikuje oko prutića polutvrdog sira, a pljeskavice je moguće dodatno obogatiti i kajmakom. Pljeskavice se pune tako da se dodaci polože između dva tanka kružna oblika mesne smese te im se rubovi spoje.
Pročitajte i DŽEJMI OLIVER U SRPSKOJ KUHINJI: Ćevapi with ajvar (RECEPT)
Pripazite na temperaturu
Idealan način termičke obrade ćevapa i pljeskavica bio bi pečenje na roštilju, no vrlo su ukusni i kada se pripreme na tiganju, najbolje. Kako bi se ravnomerno spekli, ćevapi se obrađuju na umerenoj temperaturi uz često okretanje, dok se pljeskavice, pogotovo ako su jako tanke, mogu peći i na nešto jačoj vatri. Prije pečenja tiganj, odnosno, rešetku roštilja potrebno je namastiti uljem, a umesto ulja može se koristiti i juneći loj, koji predstavlja tradicionalni izbor. Ove mesne delicije, naravno, poslužuju se dok su još tople jer su tada najukusnije.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?
*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/
Izvor: gastro.24sata.hr
Štanglice od čokolade i kikirikija
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima