Detoksikacija predstavlja prirodno čišćenje organizma, a pomaže telu da vrati prirodnu ravnotežu. U detosikaciju se ne bi trebalo upuštati bez stručne pomoći i centara specijalizovanih za tu vrstu tretmana. Za opšte zdravlje organizma najvažniji su pravilna ishrana i fizička aktivnosti. Mnogi koji su konzumirali određenu hranu za detoksikaciju tvrde da im je pomogla da vrate energiju, koncentraciju i pozitivni stav.
Pogledajte i Najbolje povrće za detoksikaciju
Detoksikacija predstavlja uravnoteženu dijetu, a ne post
Kvalitetna detoksikacijska dijeta ne zagovara post nego predstavlja uravnoteženu dijetu koja neće uzrokovati nutritivne deficite. Ako želite da očistite organizam, unosite dovoljnu količinu vode, jedite limun – vitamin C topi toksine i ubrzava njihov izlazak iz tela. Kupus učinkovito deluje na enzime u jetri, što ubrzava čišćenje organizma. Osim toga, ima i snažna antikancerogena svojstva. Lisnato povrće – kelj, praziluk, zelena salata i blitva – savršeni su čistači organizma, jer sadrže hlorofil, koji iz tela uklanja različite vrste toksina i tako rasterećuje jetru. Tu su i beli luk, brokoli, zeleni čaj, jabuke. Dakle, za detoksikaciju se ne preporučuje dijeta nego unos kvalitetnih i nutritivno uravnoteženih namirnica.
Pogledajte i Top 12 napitaka za detoksikaciju i mršavljenje
Koje su posledice izgladnjivanja?
Lošom ishranom ili izgladnjivanjem lako se dospeva u stanje avitaminoze, nedostatka određenih vitamina u organizmu, što dovodi do smanjene mogućnosti iskorišćavanja belančevina (proteini), masti (lipidi) i šećera (ugljeni hidrati). Posledice mogu biti i bolesti krvnih sudova i srca, izostanak menstrualnog ciklusa, poremećaji središnjeg živčanog sistema, hormonski poremećaj i poremećaj organa za probavu. Bez obzira na period gladovanja, organizam pamti i reaguje, pre ili kasnije.
Original šampita koju će deca obožavati
Jednostavan čizkejk sa bundevom
Kako da kod kuće napravite medovaču
Recept za rižoto sa graškom
Domaće lazanje po italijanskom receptu