Kada pričamo o piletini, pričamo o belom mesu koje se smatra zdravim i punim belančevina zbog čega često je jedu sportisti i osobe koje vode zdravi život.

Najčešće se u tom kontekstu priča o piletini pripremljenoj na "naglo" odnosno, na par kapi maslinovog ili drugog ulja, tek lagano posoljenom.

Piletinu možemo jesti pohanu, pečenu, u saftu, a pileća supa je jedna od najukusnijih domaćih lekova za prehladu (i mamurluke).

PROČITAJTE JOŠ: 6 recepata za jela sa piletinom

Pileći mitovi u koje verujemo su: 

1. Pileća prsa najzdraviji su deo piletine 

Iako pileća prsa imaju najmanje masnoće, pileći karabataci koji su malo tamnije boje od pilećih prsa, popularan su odabir šefova kuhinje. Razlog tome je što su karabataci nešto sočniji od prsa, ali imaju i čak 24 posto veći udeo gvožđa i čak tri puta više cinka od prsa.

Ovi nutrijenti vrlo su važni za decu, a najčešće im baš ovih nedostaje. Zbog toga, osim prsa, jednom se nedeljno odlučite i za pileće batke i karabatake i iskoristite sve zdravstvene dobrobiti koje vam nudi piletina.

Pogledajte i 5 grešaka u pripremi piletine

2. Pileću kožu uvek moramo skinuti pre kuvanja

Pileća koža čuva ukus i sočnost piletine, a većina masnoća u pilećoj koži je zapravo ona vrsta dobre masnoće, odnosno nezasićne masnoće. Ako želite da piletina bude manje kalorična, a ukusna, radije uklonite kožu nakon pečenja ili kuvanja jer ćete na taj način sačuvati divan ukus piletine.

3. Treba da oepremo sirovu piletinu pre kuvanja

Na sirovoj piletini se nalazi niz patogenih bakterija koje su štetne za nas. Ako perete sirovu, sve će te bakterije biti u vašoj sudoperi, a tako ćete rizikovati da one pređu na vaše posuđe, kao i na druge namirnice. Pri procesuiranju, patogene štetne stvari se deaktiviraju. Zbog toga, pre nemojte prati pre pripremanja, već je samo skuvajte i ispecite, a dobro operite nož i dasku za rezanje s kojima ste pileće meso tretirali. 

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa  

Izvor: Ordinacija