Kada je u pitanju hidratacija, odnosno pijenje vode, vrlo često čujemo rečenicu "što više, to bolje". Još jedna rečenica koju ste sigurno čuli mnogo puta jeste ta da je telo najvećim delom izgrađeno od vode i da bismo trebali piti oko osam čaša vode dnevno.

Znamo i da voda pomaže zdravlju naše kože, leči prehlade, odličan je partner u procesu mršavljenja...

Ipak, iako nam se možda čini da s vodom nikad ne možemo preterati – to nije istina.

Ne trebamo, naime, svaki slobodan trenutak iskoristiti kako bismo popili nekoliko gutljaja vode. Naravno, dovoljno vode jako je važno za naše zdravlje i njene koristi zaista su velike, ali ipak je moguće preterati s njenom konzumacijom.

Iako je dehidratacija, odnosno manjak vode, tema o kojoj se puno govori, i prekomerno uzimanje tečnosti takođe može imati ozbiljne posledice za zdravlje. U nastavku zato pročitajte šta se događa kada pijete previše vode, koje su opasnosti i kako osigurati da budete ispravno, a ne preterano hidrirani.

KOLIKO VODE PITI?

Voda je zaista važna za telesne funkcije kao što su krvni pritisak, otkucaji srca, mišićne performanse... Međutim, "pravilnu hidrataciju" teško je definisati. Potrebe za vodom zavise od godina, pola, ishrane, nivoa aktivnosti, pa čak i o vremenu.

Zdravstvena stanja poput bolesti bubrega i trudnoće takođe mogu uticati na količinu vode koju osoba treba piti svaki dan. Na ravnotežu telesne tečnosti mogu uticati i lekovi, a individualne potrebe za tečnošću mogu se menjati iz dana u dan.

Postoje i smernice koliko bi vode osoba trebala piti na osnovu starosti, prema kojima žene starije od 19 godina trebaju unositi 2,7 litara tečnosti dnevno.

Ta količina ne uključuje samo vodu i druge tečnosti koje popijete nego i vodu iz hrane jer su brojne namirnice bogate vodom. Među njima su supe, voće, povrće, mlečni proizvodi, omiljeni sladoled...

Dakle, da biste bili dovoljno hidrirani, ne trebate neprestano piti vodu.

KOJE SU GRANICE NAŠEG TELA?

Za održavanje dobrog zdravlja važno je piti dovoljno vode, međutim telo ima svoje granice i u nekim slučajevima (koji jesu retki, ali postoje) preterani unos tečnosti može imati ozbiljne posledice.

A koliko je vode previše? I ovde nema tačnog broja jer ulogu igraju godine i zdravstveno stanje. Međutim, prema rečima nefrologa, osoba sa zdravim bubrezima može popiti čak do 17 litara vode ako je pije polako.

Bubrezi će izbaciti višak vode, ali opšte je pravilo da oni mogu izlučiti oko litru vode po satu, tako da brzina kojom neko pije vodu može promeniti toleranciju tela na višak vode. Odnosno, ako prebrzo pijete previše vode, pre ćete doći do stanja preterane hidratacije.

ŠTO SE DOGAĐA KADA POPIJETE PREVIŠE VODE?

Telo nastoji stalno održavati stanje ravnoteže, a deo ravnoteže je i odnos tečnosti i elektrolita u krvotoku. Svi za normalno funkcionisanje trebamo određene količine elektrolita kao što su natrijim, kalijim, hlorid i magnezijum, a pijenje previše vode može poremetiti taj odnos i narušiti ravnotežu, što, naravno, nije dobro.

Na primer, previše tečnosti razrediće količinu natrijuma u krvi, što će dovesti do abnormalno niskog nivoa natrijuma, odnosno do hiponatremije.

Njeni simptomi mogu biti blagi poput osećaja mučnine i nadutosti, ali i ozbiljniji te uključivati umor, slabost, nestabilan hod, razdražljivost i konvulzije.

Još jedan termin za koji ste možda čuli jeste trovanje vodom, čija posledica može biti čak i stanje kome ili smrt, jer bez natrijuma mozak može oticati, a posledice otoka mogu biti kobne.

Napominjemo i ovde da se radi o retkim slučajevima.

KO JE U OPASNOSTI?

Ako ste zdravi, verovatnost da će se kod vas pojaviti ozbiljni problemi zbog previše vode vrlo je mala jer naši bubrezi rade izvrstan posao kada je u pitanju uklanjanje viška tečnosti iz tela. Zato je, ako pijete velike količine vode, najveća verovatnost da ćete često ići u kupatilo, a ne hitnu.

Ipak, postoje ljudi kod kojih je rizik od hiponatremije i trovanja vodom veći. To su najčešće osobe s bolesnim bubrezima koji se ne rešavaju viška tečnosti.

Preterana hidratacija može se pojaviti i kod sportista, posebno onih koji učestvuju u događanjima koja zahtevaju veliku izdržljivost kao što su maratoni ili na velikim vrućinama. Moraju biti svesni toga da elektrolite izgubljene kroz znoj ne mogu nadomestiti samo pijenjem vode.

ZNAKOVI DA I VI MOŽDA PRETERUJETE S VODOM

Početni znakovi prekomerne hidratacije mogu biti jednostavni, kao prečesti odlasci u kupatilo. Ako vam količina mokrenja ometa život i morate se buditi nekoliko puta tokom noći, to može biti znak da smanjite unos vode.

Još jedan dokaz da možda preterujete jeste bezbojni urin.

Simptomi koji ukazuju na ozbiljnije probleme jesu:

- mučnina

- zbunjenost

- umor

- slabost

- problemi s koordinacijom

Ako ste zabirnuti, možete se obratiti za savet vašem lekaru i napraviti nalaze kako biste proverili nivo natrujuma.

KAKO SE PRAVILINO HIDRIRATI?

1. Ako ste žedni, birajte vodu što je češće moguće.

2. Pijuckajte je polako tokom dana umesto da čekate predugo i onda popijete celu bocu.

3. Posebno oprezni budite nakon dugog i znojnog treninga. Čak i ako se vaša žeđ čini neutoljivom, oduprite se porivu da popijete veliku bocu vode.

4. Dobar način da popijete potrebnu količinu vode jeste taj da napunite plastičnu bocu s preporučenim unosom i pijete polako tokom dana.

Znakovi da vam ide dobro su:

- često, ali ne prečesto mokrenje

- bledo žuti urin

- znojenje

- elastičnost kože.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu  Izvor: zadovoljna.hr