Masne tiganje gotovo svi peremo na isti način - nakon prženja u njih sipamo vrelu vodu, sačekamo da se masnoća "otopi", pa prolijemo vodu i sipamo deterdžent. Stručnjaci kažu da ovo nikako ne bi trebalo da radimo, a evo i zašto.
Kako ističu, masno pusuđe i tiganje nikako ne bi trebalo da peremo vrelom vodom jer tako možemo da zapušimo odvod u kuhinji. Kombinacija tople vode i masnoća koje su se zadržale u tiganju može da napravi haos u cevima.
Koje je najbolje rešenje?
Najbolje bi bilo da pokupite masnoću iz posuđa i bacite je u đubre pre no što ga stavite u sudoperu na pranje. Ako niste uspeli da uklonite dovoljno masnoće, najbolje bi bilo da tiganj isprete hladnom vodom. "Prljavu" vodu bolje prospite u wc šolju )mada se ni ovo ne preporučuje, ali je bolje rešenje nego direktno u sudoperu).
Ako se pitate koja je razlika kad koristite hladnu vodu za pranje i zašto je ona manje štetna, odgovor je u kombinaciji vrele vode i deterdženta. Kombinacija ova dva sastojka u interakciji sa masnoćom formira emulziju koja klizi niz odvod i, kada se ohladi, pretvori se u čvrstu masu koja može da začepiti cevi.
Da biste to sprečili obavezno isperite tiganj ili drugo masno posuđe hladnom vodom. Zatim ga operite deterdžentom za sudove i toplom vodom.
BONUS VIDEO:
Izvor: Stvar ukusa
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem