Obzirom da je u zemlji vandredna situacija i da će nam narednih nekoliko nedelja biti ograničeno kretanje zbog koronavirusa, ljudi su napravili zalihe hrane.

Trenutno nema naznaka da supermarketi i trgovci hranom neće biti u stanju da zadovolje potražnju potrošača, pa nema potrebe prekomerno kupovati nego uzeti u obzir i potrebe drugih. Zato kupite samo ono što vam je zapravo potrebno - i te namirnice će vam trajati neko vreme, što je zgodno kada ne možete napustiti prebivalište.

Koje su najbolje namirnice za kupovinu kada znate da ćete ostati kod kuće?

Ispod je lista namirnica koje nisu samo hranljive već i svestrane. Mogu se jesti zasebno; u kombinaciji sa drugim sastojcima za sastavljanje mini obroka; ili se koristi kao osnova za nekoliko recepata.

Šta kupiti za svoju ostavu:

Pasulj i mahunarke

Sledeći put kad budete išli u nabavku kupite mahunarke jer one nisu samo dugotrajne već su i odlični izvori biljnih proteina.

Leblebije ili sočivo, možete da stavite u salatu ili jela od testenine, ali mogu se koristiti i u supi ili gulašu. Takođe se mogu koristiti za pravljenje domaćeg hummusa.

Konzervirana riba

Konzervirani ili vakumski pakovani proteini poput tune ili lososa takođe su visoko hranljivi i nude jačanje omega-3 masnih kiselina zdravih za srce.

Testenina i pirinač

Testeninu i pirinač možete najviše koristiti. Najlekši su za pravljenje, a možete ih mešati sa povrćem, sosovima, mesom...

Žitarice 

One su korisna namirnica koja se brzo sprema, a hranljiva je.

Konzervirano voće i povrće bez šećera

Takođe je pametno skladištiti povrće u konzervi, voće u konzervi i jabuku bez dodatka šećera. Obavezno isperite konzervirano povrće da biste se rešili dodatnog natrijuma.

I ne zaboravite konzerve ili sokove na bazi paradajza.

Sušeno voće, kokice i čokolada

Sušeno voće poput šljiva, kajsije, grožđa, brusnice, smokve slatki je izvor gvožđa, vlakana i antioksidanata. Mogu se kombinovati sa orasima ili bademima, indijskim orasima, pistaćima, kikirikijem... Semenke suncokreta ili semenke bundeve takođe su ukusna hranljiva opcija. Kokice su takođe odličan izvor vlakana, a na vrh možete sipati malo parmezana kako biste ga pretvorili u slani zalogaj ili dodati sušeno voće ili mini čokoladni čips ako želite slatke kokice. Čokoladu možete jesti kako želite.

Voda, mleko i kafa

Osim hrane bitno je i da ostanete hidrirani. Ako pijete vodu sa česme onda ne morate da kupujete flaširanu vodu.

Mleko je odličan izvor kalcijuma i vitamina D za jačanje imuniteta, i trebalo bi da ga imate u ostavi. Možete ga piti samog ili ga sipati u kafu ili neki napitak. Ako ste ljubitelj kafe isto treba da je imate dovoljno u ostavi.

Šta kupiti za svoj zamrzivač:

Hleb, meso i sveža morska hrana

Zapamtite, sveža hrana se može zamrznuti, što će vam omogućiti da možete da jedete kad god poželite. Iskoristite prednost svog zamrzivača i napunite ga ovim proizvodima što ćr vam olakšati kasniju pripremu obroka.

Mlečne proizvode poput sira i jogurta nemojte zamrzavati zbog promene teksture nego to kupujte kada vam se prijede. Tvrdi sirevi su druga priča jer mogu da stoje u frižideru i nekoliko nedelja.

Dodatno voće i povrće

Istraživanje je otkrilo da smrznuto voće i povrće može imati isto toliko vitamina - a ponekad i više - u poređenju sa svežim. Smrznute jagode, borovnice i breskve mogu se koristiti za smuti, dok se spanać, brokoli, šargarepa, karfiol... mogu koristiti kao  prilog, a ih možete pomešati sa testeninom ili rižom.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu Izvor: stvarukusa.rs