U pandemiji korona virusa možemo koristiti razne lekovite biljke u vidu prevencije virusnog oboljenja i za jačanje imunog sistema!

Upala je jedinstvena reakcija tela na bilo koji nepovoljni faktor ili spoljašnji stimulans. Delovanje upalnog procesa ima za cilj uklanjanje štetnog uzroka i obnavljanje organizma radi normalnog funkcionisanja tela.

Činioci koji izazivaju upalnu reakciju mogu biti unutrašnji ili spoljašnji - imaju virusno, bakterijsko poreklo ili mogu biti uzrokovani produktima metabolizma. Zbog toga, svi postupci lečenja započinju dijagnozom, kada je patogen tačno utvrđen, propisuje se borba protiv patogena koji je izazvao ovaj poremećaj.

Virusni patogeni su najčešći uzroci sezonskih upalnih bolesti. Mogu se pojaviti na različite načine, najčešće sa temperaturom, bolom različitog intenziteta i lokalizacije, oticanjem, osipima na koži, slabošću itd. Zavisno od patogena.

Biljke mogu pomoćid a umanjimo upalni proces i štetne edekte infekcije u telu. Isto tako, u pandemiji korona virusa možemo koristiti razne lekovite biljke u vidu prevencije virusnog oboljenja i za jačanje imunog sistema u telu.

Ove biljke pomažu da se zaštitimo od KORONA virusa - štite pluća, jačaju imunitet
Foto: Shutterstock shutterstock_509904520
Evo koje biljke preporučuju stručnjaci:

Iđirot

Koreni ove biljke efikasno se koriste u lečenju gripa, bolesti gornjih i donjih disajnih puteva, digestivnog trakta, mišićno-koštanog sistema. Sastav biljke uključuje esencijalna ulja koja inhibiraju aktivnost patogena. Uz to, iđirot sadrži tanine i skrobne supstance, vitamin C i razne smole. Koreni biljke često se dodaju lekovitim napicima i melemima.

Matičnjak

Ova biljka ima visok antiseptički efekat. Zbog toga se stalno koristi kod upalnih procesa respiratornog trakta i bolesti digestivnog sistema. Eterična ulja matičnjaka imaju antioksidativna i protivupalna svojstva, kao i antibakterijski i antivirusni efekat. Matičnjak sadrži mineralne soli i retke kiseline koje imaju snažno lekovito dejstvo.

Origano

Ova biljka je poznata i kao začin i kao prirodni lek. Preporučuje se u složenoj terapiji kod bolesti digestivnog trakta, upalnih procesa u usnoj duplji, donjih disajnih puteva, ginekoloških poremećaja. Ova biljka sadrži ogromnu količinu estera - do 1,2% i flavonoide, što doprinosi aktivnoj proizvodnji leukocita koji štite od patogena i aktivira imuni sistem. Pored toga, origano sadrži askorbinsku kiselinu, kalijum i kalcijum.

Žalfija

Ima ozbiljan protivupalni i antimikrobni efekat. Sadrži veliki broj alkaloida, flavonoida, tanina. Žalfija je bogata korisnim jedinjenjima i kiselinama. Prirodne materije listova žalfije imaju adstrigentna, fitocidna, dezinfekciona svojstva. Zato se često koriste kao losioni, ispiranja i inhalacije za različite manifestacije bolesti.

Farmaceutska ili lekovita kamilica

Za razliku od baštenskih, lekovite biljne vrste imaju univerzalni uticaj na ceo organizam. Široko se koristi kod bolesti respiratornog sistema, varenja, genitourinarnog i nervnog sistema. Možemo reći da se kamilica preporučuje kod bilo koje bolesti. To je zbog činjenice da je u kamilici glavna biološki aktivna supstanca azulen.

Doprinosi poboljšanju zaštitnih funkcija leukocita, ubrzavanju procesa oporavka i daje sedativni efekat. Veliki broj flavonoida pruža antimikrobni efekat. Bilo koji deo biljke se može koristiti u lečenju, kao što su infuzije za piće ili inhalacije, pripravci za ispiranje, kupke za spoljašnju upotrebu ili klistiri.

Timijan

Ova biljka je izvor jedinstvenog esencijalnog ulja bogatog timolom, karvakrolom i borneolom. Ima snažan uticaj na upalu bilo kog porekla. Najčešće se propisuje kod jakog kašlja, respiratornih bolesti, bronhitisa, artritisa. Flavonoidi sadržani u timijanu pomažu kod iskašljavanja, ublažavaju upale, smanjuju bol. Komponente timijana stimulišu imunološke procese, poboljšavaju ćelijski metabolizam.

Ehinacea

Ima najsnažniji efekat na sve ćelije i tkiva našeg tela. Ehinacea stimuliše odbrambeni organizam, povećava proizvodnju belih krvnih zrnaca i povećava njihovu aktivnost. Njegov unos ima snažan preventivni uticaj na organizam, povećava njegovu otpornost na patogene bakterije i viruse.

Fenolska jedinjenja i tanini, koji se nalaze u biljci, imaju antimikrobno, antipiretsko i analgetsko dejstvo. Glikoproteini, saponini, biometali i vitamini - imaju antivirusno i imunostimulišuće dejstvo. Ehinacea se može propisati oboljenjima kako za oralnu upotrebu, tako i u obliku kupki, losiona i praška.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu Izvor: Lovesensa