Kuvanje ne može biti jednostavnije i zabavnije ako znate prave trikove. Većina nas do njih dolazi iskustvom, ali zašto ne bismo iskoristili znanje iskusnih kuvara i preskočili nezgodne trenutke ako nam se već pruža prilika.

- Da biste sprečili širenje neugodnih mirisa po kući, prilikom kuvanja kupusa, kelja i karfiola, umotajte u gazu komad sredine hleba i ubacite u posudu u kojoj spremate to povrće. Ili u vodu iscedite malo limunovog soka.

- Pite i gibanice pravite s uljem jer se ono ne steže kao mast. Na taj način ih možete poslužiti i kad su hladne

Pogledajte i Bakini saveti i trikovi za bolje snalaženje u kuhinji

- Želatin za kolače, pre spremanja, treba držati oko 15 minuta u hladnoj vodi. Pre stavljanja na vatru treba ga dobro iscediti i paziti da prilikom kuvanja ne provri.

- Tortu ćete lakše seći ako nož često umačete u posudu s vrućom vodom.

- Pomorandže koje se teško gule potopite na kratko u vrelu vodu, pa ćete ih guliti mnogo lakše.

- Svež ananas ćete lakše oljuštiti ako ga prethodno isečete na kolutove, pa zatim svaki kolut oljuštite posebno.

Pogledajte i Kulinarski trikovi: Evo kada je pravo vreme da posolite jelo

- Preliv za salatu u koju ste stavili previše sirćeta razblažićete ako u nju ubacite komad sredine hleba ili jednostavno dodate vodu.

- Tvrdi sirevi se neće sušiti ako ih umotate u krpu namočenu u slanu vodu ili razblaženi ocat. Sir stavite u plastičnu posudu koja se dobro zatvori i ostavite u frižider. U posudu treba ubaciti par kocki šećera, koje ćete svakodnevno menjati, ili pronađite posudu odgovarajuće veličine vašeg komada sira pa ga potopite suncokretovim uljem, koje prekrije celu površinu sira.

- Najlakše ćete odvojiti belance od žumanceta (kod jaja koja nisu potpuno sveža) ako ih razbijete u levak, belance će iscuriti iz levka, a žumance će se zadržati u njemu.

Pogledajte i Trikovi koji će vam pomoći da spasite upropašćeno jelo

- Prilikom spremanja majoneze pazite da ulje i jaja imaju istu temperaturu. Potrebno je da neko vreme odstoje na sobnoj temperaturi.

- Svežu perad ćete najbolje prepoznati po kljunu i kostima bataka. Ako se kljun i kost bataka mogu saviti to je znak da je perad sveža.

- Smrznuto meso ne smete potapati u toplu vodu da biste ga otopili. Potapajte ga uvek u hladnu vodu, a pri odmrzavanju ribe u vodu još dodajte i dosta soli.

- Sveže meso pri pečenju ostaje tvrdo. Omekšaćete ga ako ga prelijete čašicom konjaka ili ruma. Miris alkohola neće se osećati jer će pri pečenju ispariti.

Pogledajte i Kulinarski trikovi za pripremu najukusnijih jela

- Pri pečenju meso okrećite kašikama. Ako ga ubadate viljuškom, iz njega će curiti sok i raspšće se.

- Nemojte seći vrelo pečenje, već ga pustite da se dobro ohladi. Nož mora biti dobro naoštren da vam se ono ne bi mrvilo.

- Ukus zagorelog jela možete popraviti ako ga u pokrivenoj posudi odmah stavite u posudu s hladnom vodom. Posle desetak minuta jelo prebacite u čistu posudu i imaće normalan ukus.

Ovo treba da znate: Šta uraditi kada jelo zagori, kako se pravilno peče meso i još kulinarskih trikova
Profimedia/Shutterstock attachment-1_43

- Ako ste presolili jelo, dodajte malo sode bikarbone koja će neutralisati suvišnu so. Na isti način možete iskoristiti hlebne mrvice, jogurt, pavlaku, limunov sok i peršun koji će upiti višak soli.

Pogledajte i 7 najčešćih grešaka u pripremi supe

- Suvišnu masnoću s tople supe odstranićete ako je procedite kroz vlažnu krpu namočenu u hladnu vodu ili u supu ubacite nekoliko kockica leda. Masnoća će se uhvatiti oko leda koji morate izvaditi brzo da se ne otopi. Supa se može popraviti dodavanjem slatke ili kisele pavlake ili rendanog sira.

- Ako jelu nedostaje aroma, dodajte vrhom punu kašičicu senfa, paprike ili bibera. Kašičica karija popraviće ukus bljutave supe, sosa ili majoneza.

- Retki temeljac, supa ili sos zgusnuće se kuvanjem u nepoklopljenoj posudi.  Ako u njima nastanu grudvice, mešajte ih kratko vreme u blenderu ili da budete sigurni propasirajte.

- Ako želite spasiti zgrušani sos, uklonite posudu s vatre i uronite je u hladnu vodu ili sosu dodajte hladne vode ili pavlaku, nakon što ste posudu sklonili s vatre. Bljutavo-slatkasti sos možete popraviti malom količinom limunovog soka.

Pogledajte i Saveti za domaćice iz 1956. godine

- Zagorelo jelo nemojte nikad mešati jer ćete uništiti nezagoreli deo. Nezagoreli deo stavite u drugu posudu i dodajte sirovi krompir ili krišku starog hleba koji će upiti miris zagorele hrane. Nakon desetak minuta izvadite taj krompir ili hleb i u jelo dodajte biber ili vorčester sos. Ako pri ruci nemate dosta sosa, u jelo umešajte konzerviran paradajz, kiselu pavlaku ili jogurt.

- Ako želite da osvežite napola uvelu salatu, stavite je u činiju hladne vode i dodajte sok od pola limuna za svaku glavicu, i ostavite da stoji oko pola sata na hladnom mestu.

- Napuknuta jaja moći ćete skuvati bez bojazni da će se raspasti ako u vodu stavite veliku kašiku soli.

Pogledajte i Kako da očistite zagorele šerpe

- Kod pečenja mesa rerna treba da bude topla, a samo pečenje zavisi od vrste i kvaliteta mesa. Često se događa da meso nije dovoljno pečeno iako je spolja već dobilo lepu koricu. Da biste sprečili da zagori, pokrijte ga masnim papirom i preko njega još jedan list novinskog papira. Tako vam meso neće zagoreti, a sačuvaće i lep izgled. Odnosno na početku pečenja pokrijte posudu za to namenjenim poklopce tih dimenzija ili aluminijskom folijom, nakon nekog vremena otkrijte poklopac ili foliju pa pustite da se zapeče sa svih strana.

- Ako presolite pečenje, uvijte ga u čistu salvetu namočenu vodom i preko nje pospite malo soli, zatim sve poklopite većom posudom i držite oko pola sata pre nego što ga odvijete. Brže ćete ohladiti jelo ako posudu s jelom stavite u drugu posudu s hladnom vodom u koju ste stavili kašiku soli. U nedostatku kvasca možete se poslužiti pivom. Izmešajte malo piva s brašnom, stavite na toplo mesto i pričekajte da testo naraste.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: gric-gric.com