Bez obzira da li tek učite da kuvate ili ste već iskusni u tom polju, sigurno pravite dobar deo ovih grešaka u kuhinji. Ove greške se događaju čak i dobrim kuvarima pa i iskusnim profesionalcima. Nekada je uzrok brzina, nekada lenjost a nekada samo neiskustvo.
Saznajte kako da izbegnete ove česte greške:
1. Ne pročitate ceo recept pre nego što počnete sa kuvanjem.
Ponekad svi započnemo proces kuvanja, rešeni da čitamo recept kako kuvanje odmiče. Problem je u tome što neki recepti nisu napisani po pravilnom redosledu i može da vam se desi da dođete skoro do pola recepta i shvatite da vam fali par sastojaka.
Savet: Pre nego što počnete da kuvate, pročitajte ceo recept.
Pogledajte i Kulinarski trik: Kako da uklonite višak masnoće iz kuvanog jela
2. Upotrebili ste dasku za sečenje pogrešne veličine.
Upotreba malih dasaka za sečenje sprečiće vas da radite uredno, efikasno i bezbedno.
Savet: Treba da obezbedite dovoljno prostora za proces kuvanja i vodite računa da daska za sečenje bude dovoljno velika. Samim tim će vam biti lakše da sečete i seckate, i naravno biće bezbednije.
3. Upotrebili ste pogrešan nož.
Dobro razmislite kakva vrsta i veličina noža vam je potrebna i za šta ga koristite. Nećete koristiti isti nož da biste iseckali beli luk i da biste isekli celo pile.
Savet: Svaki put upotrebite odgovarajuću veličinu noža, u zavisnosti za šta vam je potrebno. Koristite različite noževe za seckanje malih komadića hrane, velike noževe kada sečete meso i kupite specijalan nož za hleb i peciva.
Pogledajte i Trikovi koji će vam pomoći da spasite upropašćeno jelo
4. Prostor za kuvanje vam je neuredan.
Ukoliko vam je prostor za kuvanje neuredan vaša efikasnost i organizacija će biti smanjene a pored toga rizikujete da zagadite svoju hranu.
Savet: Održavanjem prostora za kuvanje čistim bićete mnogo organizovanji i efikasniji a pored toga ćete da uštedite mnogo vremena. Savetujemo da držite kantu za đubre pored svoje daske za sečenje i da redovno čistite za sobom tokom procesa kuvanja i spremanja.
5. Dodajete potrebne sastojke u hladan tiganj.
U većini slučajeva, bolje je da zagrejete tiganj pre nego što dodate ulje i druge sastojke. (Postoje neki izuzeci, kao što je pripremanje slanine u hladnom tiganju.) Hrana ne bi trebalo da ikada dotakne hladan tiganj jer umesto da se lepo isprži, ona će upiti ulje ili maslac i tako će lako da se zalepi za tiganj.
Savet: Proverite da li su tiganj i ulje ugrejani pre nego što stavite hranu i druge sastojke da se peku. Vruć tiganj će da spreči da vam se hrana zalepi za podlogu i samim tim će dobro da se ispeče.
Pogledajte i Kulinarski trikovi: Kako nam rende olakšava kuvanje
6. Kuvate meso koje ste izvadili direktno iz frižidera.
Nije bitno da li kuvate govedinu, svinjetinu, piletinu ili ribu, nikada nemojte da ih stavite direktno iz frižidera u vruću rernu ili na roštilj. Rezultat takve obrade je meso koje je prekuvano ili prepečeno spolja a slabo pečeno/kuvano ili čak sirovo iznutra.
Savet: Izvadite meso ili ribu iz frižidera i ostavite na sobnoj temperaturi nekih 15-20 minuta. To će vam omogućiti da meso/ribu ravnomerno skuvate ili ispečete.
7. Niste začinili hranu tokom kuvanja.
Ukoliko zaboravite da začinite hranu tokom kuvanja, završićete sa bezukusnim jelom koje bi moglo da bude izuzetno bogatog ukusna.
Savet: Ubacivanje začina u hranu učiniće da dođu do izražaja prirodni ukusi svih sastojaka u jelu koje spremate i zato je bolje da začine ubacite na vreme, a ne na kraju, kada je jelo već gotovo. Začini zaokružuju ukus jela koje spremate i čine jelo ukusnim.
Pogledajte i Kako da očistite zagorele šerpe
8. Pretrpali ste tiganj.
Kada pretrpate tiganj hranom, ne samo da snizite temperaturu u tiganju nego stvorite i preveliku količinu vlage zbog čega hrana postaje vlažna i puna pare umesto ispržena. Ovo takođe dovodi do toga da sastojci i hrana ne budu ravnomerno skuvani ili isprženi.
Savet: Upotrebite tiganj ili posudu odgovarajuće veličine, s obzirom na količinu hrane koju pripremate. Kada kuvate meso, povedite računa da se parčići mesa ne dodiruju.
9. Ne isprobavate hranu tokom kuvanja.
Ukoliko ne isprobavate hranu dok je spremate, rizikujete da završite sa jelom na stolu koje nema dobro izbalansirane sastojke i koje je nezačinjeno.
Savet: Isprobavajte jelo dok kuvate i povremeno dodajte neki začin ili drugi dodatak jelu, ukoliko je potrebno. Ne plašite se da isprobavate.
Pogledajte i Saveti za domaćice iz 1956. godine
10. Ne pustite meso da se "odmori" nakon što ste ga skuvali.
Ako ste jako gladni i odmah počenete da jedete meso koje ste pripremili a da niste prethodno pustili da odstoji, rezultiraće time da vam "sokovi" iz mesa iscure dok ga sečete na dasci ili tanjiru.
Savet: Kada izvadite meso iz rerne ili šporeta, pustite da odstoji na sobnoj temperaturi bar nekih pet minuta. Dvadeset minuta je potrebno za celo pile. Na taj način "sokovi" će imati dovoljno vremena da se rasporede ravnomerno po mesu. Ako brinete da će meso da vam se ohladi, pokrijte ga parčetom aluminijumske folije.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?
*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem