Bez obzira na to da li je reč o svežem ili kiselom, kupus obiluje vitaminima i mineralima, pre svega vitaminom C, fosforom, kalcijumom, cinkom, magnezijumom, vitaminom A, B1, B2...
Zeleni i crveni kupus posebno su važni kao izvor vitamina K.
Kod osoba obolelih od osteoporoze, kao i onih koje i pri malim posekotinama imaju obilna krvarenja, često je prisutan nedostatak vitamina K, koji se dovodi u vezu s urođenim defektima kod fetusa. Vitamin K važan je i za pravilno zgrušavanje krvi, razvoj kostiju i održavanje zdravlja arterija.
Osim najpoznatijem zelenom kupusu, velika važnost pridaje se i onom crvenom.
Štiti mozak - Sok od svežeg kupusa štiti mozak od štetnog delovanja slobodnih radikala i štete koju prouzrokuje starenje.
Giht i reuma - Zbog velike količine minerala i kalijuma, kupus podstiče izlučivanje vode iz tela i leči bolesti izazvane poremećenom razmenom materija, kao što su giht i reuma.
Problemi sa varenjem - Njegov svež sok delotvoran je pri lečenju problema s crevima i čirom na želucu.
Afrodizijak - To su samo neke od zdravstvenih prednosti ovog povrća koje je i jedan od vodećih afrodizijaka – ako ga jedete dva puta dnevno u razdoblju od nedelju dana, vaš libido doživeće pravu renesansu.
Niska kaloričnost - Srednje velika šoljica naseckanog kupusa ima svega 22 kalorije. Stoga ne čudi popularnost takozvane "kupus dijete" koja navodno daje odlične rezultate.
Protiv proliva - Ukoliko uzimate jednu ili dve čaše svežeg soka od sirovog kupusa svakog dana između obroka, možete se rešiti proliva ili upale creva. Tri čaše soka od svežeg kupusa na dan najbolji su lek za čir na želucu.
Protiv malokrvnosti - Zbog velike količine mineralnih soli, vitamina i hlorofila, preporučuje se malokrvnim osobama da ga jedu sirovog ili kuvanog na pari, te da svakog dana popiju dve čaše isceđenog soka.
Zanoktice i gnojne upale žlezda - takođe se „rešavaju” listovima kupusa koji suzbijaju upale i izvlače gnoj. Na gnojno mesto stave se tri kupusova lista tako da pokriju veliku površinu i ostave nekoliko sati, pa i celu noć. Postupak se može ponavljati sve dok obolelo mesto ne ozdravi.
Mamurluk - može se dosta brzo ublažiti ispijanjem 2 do 4 decilitra kiselog kupusovog rasola natašte. Lekovita svojstva kupusa su vrlo poznata i kada je reč o ranama. Zeleni listovi operu se u vodi i obrišu, nožem se izrežu kočanji, a listovi izravnaju valjkom ili bocom, te se izrežu u potrebnoj veličini. Pre nego što se stave na ranu ili bolno mesto, lagano se ugreju na peći ili peglom. Rana se obloži listovima kupusa tako da oni prelaze njen rub. U početku se listovi menjaju svaka dva, a zatim svaka četiri sata.
SUPERSAVET: Jedna od najvećih zamerki kupusu jeste što stvara nadutost, međutim glavni razlog tome je njegovo kuvanje. Kupus kuvanjem gubi i mnoga lekovita svojstva, pa se preporučuje da se jede u sirovom obliku ili eventualno kuvan na pari.
https://www.stvarukusa.rs/zimnica/stari-recept-za-kiseljenje-kupusa-ovako-se-nece-kvariti/
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem