Indijanci su koristili brusnice posle borbi za zaceljivanje rana nanesenih otrovnim strelicama, a mornari su ih uvek imali na brodu kako bi se zaštitili od skorbuta, bolesti hroničnog nedostatka vitamina C.

Koriste se u lečenju krvnih poremećaja, želudačnih problema, problema sa jetrom, kao i temperature.

Ukusne plodove možete jesti sveže, osušene ili zamrznute, a jednako su hranljivi i ukusni i kad se od njih napravi sok.

Zašto ih toliko volimo?

Istraživanja su pokazala da tri čaše soka od brusnice dnevno povećavaju nivo antioksidansa u plazmi za 120 %, čime se u krvi podiže nivo dobrog holesterola, pa se na taj način rizik od bolesti srca i krvnih sudova smanjuje za 40 odsto.
Efikasno deluju na upale urinarnog trakta, pa ih često nazivaju i prirodnim antibiotikom. Evo još razloga zašto bi trebalo da ih konzumiramo:

niskokalorične su, bogate vlaknima, sadrže bioflavonoide antocianine i procianide koji pomažu u obnovi vida
sprečavaju pojavu kardiovaskularnih bolesti, sadrže male količine šećera te snižavaju glukozu u krvi, zbog čega su odlična namirnica i za dijabetičare
obiluju vitaminom C
štite od slobodnih radikala koji se razvijaju u telu zbog izloženosti stresu, alkoholu, nikotinu i UV zračenjima, a koji mogu biti uzrok raka, dijabetesa, ateroskleroze i reumatske bolesti
obiluju bioflavonoidima koji imaju antibakterijsko dejstvo. Njihov najznačajniji učinak je prevencija i lečenje urinarnih infekcija, uključujući one koje uzrokuje Escherichia coli
deluju na neutralisanje bakterije Heliocobacter pylori koja je uzročnik čira na želucu
smanjuju rizik od pojave bolesti zuba i desni
sadrže visok nivo benzoične kiseline, koja se u organizmu metaboliše u hipuričnu kiselinu koja predstavlja prirodni antibiotik sa izraženim delovanjem protiv gljivica

Štite od urinarnih infekcija

Iako se antibiotici najčešće koriste u lečenju urinarnih infekcija, zbog njihove sve veće i češće primene razvile su se određene bakterije koje su postale otporne na njihovo delovanje. Bakterija Escherichia coli, uzročnik infekcija bešike i bubrega, ne reaguje na antibiotike u čak 50 % slučajeva.

Zbog toga se preporučuje konzumiranje brusnice koje su dokazano efikasne kod infekcija urinarnog trakta. Primenom proizvoda koji sadrže ekstrakt brusnice može se smanjiti upotreba antibiotika. Savetuje se svakodnevno uzimanje brusnice kod upale mokraćnih puteva, jer flavonoidi iz njih imaju posebno antibakterijsko delovanje.

Na taj način brusnica sprečava nastanak urinarnih infekcija, a u slučaju infekcije snižava broj bakterija u urinu. U apotekama i prodavnicama zdrave hrane možete da pronađete proizvode od brusnice, tablete za žvakanje, šumeći napitak, čaj, kao i sušene i kandirane bobice.