Priprema gulaša i bilo kojeg drugog jela od "kockica" mesa ima svoje zakonitosti, ali i trikove koji će vam omogućiti da prijatno iznenadite svoja i tuđa nepca.
Ragu, gulaš, paprikaš, odnosno bilo koje mesno jelo, pa čak i čili, pripremaju se od delova mesa koji slove kao komplikovani za pripremu. Ako uložite samo malo više vremena (i ljubavi) i upotrebite pokoji trik, bićete nagrađeni najmekšim mesom na celom svetu i jelom koje ne hrani samo telo već i dušu.
Šta je meso za gulaš?
Meso za gulaš ili tzv. gulaš kocke su žilavi delovi juneće lopatice. Reč je o čvrstim mišićima koji sadrže manje masnoća nego, recimo, juneća leđa. U dućanu ćete najčešće naići na već gotova pakovanja gulaš kocki koja se sastoje od mešavine junećeg mesa lopatice i buta.
Ako želite sami da sečete meso za gulaš, odaberite ono od mišića kolenice, potkolenice, prednje plećke i vrata. Za razliku od odreska ili rebara, ovo su jeftiniji komadi mesa.
Zbog žilavije strukture, potrebno je uložiti nešto više truda i vremena u pripremu ovog mesa. Pre nego što nasečete meso za gulaš na kockice ili trake, meso treba biti očišćeno od tetiva.
Tetive čine meso žilavim i teškim za žvakanje. Meso nasecite na kockice jednake veličine što će vam olakšati proces prženja, jer će se svi komadi pržiti ravnomerno i biće gotovi u isto vreme.
Osim toga, postoji još par "pravila" za pripremu što ukusnijeg gulaša ili safta.
Dobro prepržite meso
Prženje mesa oduzima dosta vremena i često se događa da se taj korak u pripremu gulaša jednostavno preskoči. Nemojte napraviti tu grešku. Naglo prženje kockica mesa dok ne dobiju smećkastu boju (a još su sirova u unutrašnjosti) i dok dno posude ne postane ljepljivo daje jelu bogatu, karamelizovanu aromu koja gulaš i saft čini neodoljivim.
Dugo kuvajte na laganoj vatri
Bez obzira kuvate li gulaš na šporetu, u rerni ili ekspres loncu, važno je da se meso kuca jako sporo i na jako laganoj vatri. Nekoliko sati laganog kuvanja omogućava da se kolagen u tvrdom mišićnom tkivu otopi što čini meso jako mekanim. Probajte meso nakon sat vremena kuvanja, pa nakon dva sata i tri – uočićete ogromnu razliku u mekoći mesa.
Dobar gulaš ne možete požuriti. Uostalom, jeste li ikad čuli da je neko "prekuvao" gulaš? Verovatno ne.
Sačekajte s dodavanjem kiseline
Kiselina u marinadi (poput vina, sirćeta ili limunovog soka) pomaže da meso postane mekano, ali u jelima koja zahtevaju dugo kuvanje, previše kiselih namirnica može prouzrokovati suprotan efekt, odnosno mesu će trebati duže da postane mekano.
Dodajte paradajz pred sam kraj kuvanja, isto važi i za vino (osim onog koje koristite za deglaziranje).
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?
*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu
Izvor: volim-meso.hr
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem