Ipak, neke stvari radimo pogrešno. Jedna od najčešćih grešaka, ali i najopasnijih, jeste ona s postavljanjem aluminijske folije na dno ili bočne strane rerne kako biste je zaštitili od prskanja, izlivanja masnoća i sl.

Folija može reflektovati toplotu i uticati na dužinu pečenja namirnica. Može se i zalepiti za rernu i prouzrokovati štetu koja ne pokriva garanciju nakon kupovine. Može doći i do izbijanja požara i blokirati otvor ventilacije zbog čega je u praksi dolazilo i do trovanja ugljen  monoksidom.

Pogledajte i Mali kućni trik: Saznajte da li vaša rerna peče ravnomerno

Ma koliko vam se to činilo neverovatnim, neki ljudi zaista ne provere da li je sigurno pokrivati određene delove rerne aluminijskom folijom. Nemojte to raditi, rernu nakon korišćenja operite i nećete se boriti sa zagorelim i masnim mrljama idući put pre upotrebe. 

Ovo su ostale greške koje često rade oni koji se koriste rernom pri pripremi hrane:

Ne zagrevate rernu

Ako namestite najveću temperaturu na rerni, ona će se zagrejati već za tri-četiri minuta. Nakon toga je namestite na željenu temperaturu. 

Pogledajte i Očistite rernu bez upotrebe hemikalija

Kolači gore, pica dole

Čak i kada se zagreje, treba da pazite na to gde stavljate određeno jelo. Na primer, kolače pecite bliže vrhu rerne, kao i jela koja želite da zapečete, a pizzu ili povrće pecite na dnu rerne. 

Ignorišete upustva proizvođača

Često mislimo kako ne treba da čitamo upustva za upotrebu jer nema tu ničega što ne znamo. Dobra je odluka pročitati upustva i znati gde rerna najviše zagreva, za koliko se zagreje, kakve su dodatne opcije...

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas? 

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/

Izvor: vecernji.hr