Mnogi kažu da ne mogu bez jutarnje kafe i da je to prva stvar koju rade kada ustanu.

Kafa može da vam pomogne da se razbudite ujutru, ali ako malo promenite svoje navike koje se tiču spavanja, kofein vam neće biti potreban za razbuđivanje.

Ako se pitate u čemu je tajna ljudi koji se ujutru probude sveži i odmorni, a čak ne moraju ni kafu da popiju, odgovor je spavanje.

Kvalitetan san koji traje dovoljno ostavlja nas odmornim i svežim, a ako to izostane, onda vam je potreban kofein da "dođete sebi". Ali, ako se oslanjate na kofein da se razbudite, znajte da iz svog mozga "ne izvlačite" maksimum.

Loš san, odnosno onaj koji kratko traje i nije kvalitetan, ima negativne posledice na zdravlje i funkcionisanje mozga, zbog čega tokom dana imate problem sa koncentracijom i pamćenjem, čak i kada se "osvežite" kafom.

Kako da se razbudite bez "doze" kofeina

Da bi vam ta jutarnja kafa bila čisto uživanje, a ne potreba, evo nekih saveta kako da se bolje naspavate i ustanete sveži, odmorni.

Ne unosite kofein šest sati pre spavanja

Unos kofeina tokom dana može da doprinese tome što loše spavate noću – zbog čega vam ujutru opet treba kofein, i ciklus se tako nastavlja.

Studija sprovedena 2013. godine je analizirala kako konzumiranje kofeina nekoliko minuta pred spavanje, tri ili šest sati pred spavanje, utiče na kvalitet sna. Iako nije iznenađujuće da je kafa držala budnim one koji su je popili pre nego što su legli, iznenađujuće je da su oni koji su je popili u 22 časa, držala budnim i do četiri ujutru.

"Kofein unet šest sati pre spavanja takođe može da ometa san", rekli su istraživači nakon studije.

Popodnevna dremka

Umesto da unosite kofein da vas održi budnim, stručnjaci za san savetuju da "idete u drugom smeru", odnosno da se osvežite popodne kratkom dremkom.

Dvadeset minuta sna popodne je dovoljno da mozak oseti dobre efekte prvih faza sna, tvrde stručnjaci.

Ali, morate da budete pažljivi, jer ako spavate duže od 20 minuta popodne, ući ćete u fazu dubokog sna, zbog čega ćete se probuditi u stanju "ne znam gde se nalazim". Takođe, izbegavajte da spavate kasno popodne, jer to može vam ometa spavanje uveče.

Rashladite sobu

Stručnjaci kažu da kvalitetnije i bolje spavamo kada je u spavaćoj sobi nešto niža temperatura – između 18 i 21 stepen Celzijusa.

Brojne studije su pokazale da previsoka temperatura u spavaoj sobi negativno utiče na kvalitet sna, zbog čega se budimo umorni i nimalo osveženi.

Držite se navika u spavanju

Održavanje navika, odnosno ustajanje i leganje u približno isto vreme svakog dana, pomoći će vam da se budite odmorniji i svežiji.

Sa druge strane, to što preko nedelje, recimo, spavate malo, pa mislite da to nadoknadite dužim spavanjem za vikend, zapravo vam uopšte ne pomaže.

Naravno, ne morate da legnete i ustanete "u minut" svakog dana, ali stručnjaci kažu da ne bi trebalo da pomerate vreme ustajanja i leganja za više od 30 do 45 minuta.

Ne morate da odustanete od svoje jutarnje kafe ako ne želite – ali ako je pijete samo zato što vam je potrebna da biste se pokrenuli ujutru, ove navike mogu u tome da vam pomognu, bez kofeina.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu Izvor: mondo.rs