Dugotrajan boravak na suncu bez adekvatne zaštite može dovesti do sunčanice, vrlo ozbiljnog stanja koje zahteva neodložnu lekarsku pomoć, savetujemo nekoliko načina prve pomoći kod kuće.
Prevencija je najvažnija
Simptomi sunčanice uključuju jako povišenu temperaturu (do 41°C), crvenu i suvu kožu, ubrzan puls i plitko disanje, osoba se žali na glavobolju, nemir i smušenost. Ako se ovi alarmantni znakovi ignorišu, daljim izlaganjem suncu sledi malaksalost, zujanje u ušima, nesvestica, a na kraju i koma i smrt.
Pročitajte i Ove namirnice će vas zaštiti od sunca
Zato posledice izlaganja suncu bez odgovarajuće zaštite treba shvatiti ozbiljno i prvenstveno raditi na prevenciji. Ipak, ako simptomi sunčanice nastupe, treba pristupiti ozbiljno i preuzeti neophodne korake za spašavanje unesrećenog.
Prva pomoć kod sunčanice
Kada sumnjate na sunčanicu uvek treba potražiti lekarsku pomoć. U međuvremenu se savetuje što pre premestiti osobu u hladnu prostoriju, osloboditi je suvišne odeće i po mogućstvu uroniti u hladnu, ali ne i ledenu vodu. Može pomoći i umotavanje u mokre peškire. Ako je osoba pri svesti ponudite joj vodu, sportski, izotonični napitak ili bilo koju tečnost koju imate pri ruci.
Pročitajte i Kako da napravite prirodno ulje za sunčanje
Neka uzima male gutljaje, koliko god može. Kofeinski i alkoholni napitci nikako nisu primereni jer će uzrokovati još veću dehidrataciju. Nadoknađivanje izgubljene tečnosti i elektrolita je prvenstveni cilj ako je osobu pogodila sunčanica. U takvim situacijama najbolje je posegnuti za izotoničnim napicima koji imaju jednaku gustinu kao i krvna plazma zbog čega su idealni za brzu nadoknadu izgubljene tečnosti.
Izotonični napici
Izotonične napitke možete pripremiti i sami na jednostavan način:
- Pomešajte pola litre vode s pola litre nezašećerenog svežeg prirodnog voćnog soka (pomorandža, jabuka, limun, grejp) i dobro ohladite.
- Pomešajte 200ml voćnog soka s 800ml vode i 1 gram soli i dobro ohladite.
- Pomešajte 1l tople vode s 50 - 70g šećera, 200ml nezašećerenog svežeg prirodnog voćnog soka i 1 gram soli i ohladite.
Pojedite nešto slano
Umesto izotoničnim napitkom možete pomoći sebi i tako što ćete pojesti nešto slano poput krekera i uz to popijete dovoljno vode. Namirnice koje se preporučuju nakon sunčanice su takođe one koje brzo i efikasno nadoknađuju tečnost i elektrolite. Tu je sezonsko voće i povrće, prvenstveno, lubenica, dinja, krastavci. Zavisno od stanja, možete pojesti i bananu koja će nadoknaditi izgubljeni kalijum.
Pročitajte i Kućni lekovi protiv opekotina od sunca
I supa je dobar izbor, bilo da je reč o klasičnoj sa povrćem ili pilećoj supi, može izuzetno goditi.
Ključ je, dakle, birati namirnice i obroke koji su, bogati tečnošću, lagani i lako svarljivi. Kako se zdravstveno stanje poboljšava i simptomi smiruju polako se može uvoditi lagana mediteranska ishrana, odnosno s vremenom vraćati na standardnu ishranu. Naravno, ako se u bilo kojem trenutku zdravstveno stanje ponovno pogorša treba hitno potražiti lekarsku pomoć.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Kolač od hleba i jabuka sa kremom i suvim grožđem
Ćufte zapečene sa kačkavaljem
Goveđa čorba sa povrćem
Pita sa zeljem za post na vodi
Štanglice od čokolade i kikirikija