Čišćenje malih kuhinjskih aparata nije neki preterano zahtevan posao, ali bez obzira na veličinu aparata može oduzeti dosta vremena bez zadovoljavajućih rezultata.

Pogledajte i Male tajne iskusnih domaćica za lakše čišćenje kuhinjskih aparata

Postoje mali isprobani trikovi koji mogu dati željene rezultate i olakšati vam posao. Takođe, za većinu malih kuhinjskih aparata biće dovoljni standardni deterdžent za sudove, soda bikarbona, limunska kiselina i sirće, dok neke delove aparata možete prati i u mašini za sudovei, naravno, sunđerom i toplom vodom.

Blender

Čašu s poklopcem blendera možete s vremena na vreme prati u mašini za sudove, iako nije preporučljivo stalno jer može doći do bržeg zatupljivanja noževa. S obzirom da je teže oprati područje oko nožića koji se nalaze na dnu blendera, u čašu možete staviti jedan decilitar vode i 1/3 čaše sode bikarbone i uključiti blender da radi koji minut. Nakon toga sve dobro isperite.

Pogledajte i Najčešće greške u korišćenju blendera

Stalak blendera u kojem se nalazi motor, naravno, ne smete prati u mašini ili pod mlazom vode, nego ga jednostavno prebrišite sunđerom za sudove na kom se nalazi pena deterdženta i nakon toga dobro obrišite vlažnom ali dobro oceđenom krpom. Pazite da vlaga ne uđe unutra gde se nalazi motor ili žica.

Aparat za espresso kafu

Aparati za espresso kafu uvek dolaze s prilično detaljnim upustvima za čišćenje, pa ih se svakako treba pridržavati. Za sam sistem, koji je potrebno redovno čistiti od naslaga kamenca, potrebno je koristiti se sredstvima namenjenim za aparate za kafu. U tom slučaju preporučujemo sredstva na bazi limunske kiseline, koja nisu štetna za zdravlje. Što se tiče ostalih delova aparata za kafu, kao što su zaštitne mrežice, grejači, filteri za kafu, i tako dalje, njih možete natopiti u običnom alkoholnom sirćetu nekoliko sati. Nakon toga će se masnoća od kafe i nakupljeni kamenac sami skinuti ili ćete ih vrlo lako oribati.

Pogledajte i Evo kako najbrže da očistite mlin za kafu

Mlin za kafu ili začine

Iako mlinovi za kafu više nisu toliko u upotrebi kao nekad, poznato je kako ih je teško čistiti jer su često u jednom komadu s motorom. Ali postoji rešenje. U mlin stavite malo osušenog hleba koji ste isekli na kockice ili nekuvan pirinač i uključite mlin na nekoliko minuta. Hleb ili pirinač ukloniće sve ostatke kafe ili začina. Na kraju sve samo dobro otresite i obrišite suvom krpom.

Pogledajte i Kako detaljno da očistite mikser sa posudom

Samostojeći električni mikser

Vrlo je važno redovno brisanje miksera nakon svake upotrebe. Ali, kada je vreme temeljnijeg čišćenja, sve mobilne delove i nastavke možete oprati u mašini za sudove ili staviti u vruću vodu s deterdžentom za sudove i ostaviti da se natapaju nekoliko sati, nakon čega ćete ih lakše očistiti. Ako ima naslaga kamenca, stavite ih u alkoholno sirće, koje možete razrediti vodom. Deo miksera koji ne može pod vodu možete pošpricati sredstvom za čišćenje i dezinfekciju kuhinjskih površina, a koje su odlične i za uklanjanje masnoća. Nakon toga mikser dobro prebrišite čistom vlažnom krpom, koju ste dobro ocedili. Otvore za hlađenje, spojna mesta i slično očistite čačkalicama.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa

Izvor: žena.rtl.hr