Naučnici sa Univerziteta Nanjing u Kini i Univerziteta Florida istražili su koliko je opasno piti flaširanu vodu iz flaše koja se zagrejala.
Kako bi došli do odgovora, postavili su 16 različitih brendova vode, koji se prodaju u Kini, na tri temperature: 4C, 25C i 70C stepeni, imitirajući temperaturu frižidera, sobnu temperaturu i vrućinu koja nastaje u npr. autu tokom letnjih meseci.
Pogledajte i Zašto ne treba koristiti stalno istu plastičnu flašu
Flašesu čuvali i posmatrali tokom dužeg vremenskog perioda, a merili su koncentraciju antimona i bisfenola A i to nakon perioda od nedelju dana, dve nedelje i četiri sedmice.
Antimon je metal koji se povezuje sa bolestima pluća, srca i gastrointestinalnim bolestima, prema studiji sprovedenoj 2009. godine pa se navodi kao "mogući kancerogen". Bisfenol A je hemikalija koja u telu može oponašati estrogen. U Americi je zabranjena njegova upotreba u izradi plastičnih bočica za hranjenje dece kao i bočica za sirupe.
Istraživači su izmerili kako je s protokom vremena i sa povećanjem temperature kojima su flaše bile izložene rasla koncentracija antimona. Pri temperaturi od 25 C koncentracija antimona čak je dvostruko porasla. Koncentracija bisfenola porasla je pri 25 C samo u bocama tri proizvođača, ali i dalje nije reč o nivoima koje bi zvonile na uzbunu.
Pogledajte i Nemojte piti vodu koja je preko noći stajala u čaši
Ali, Lena Ma, autorka studije ističe kako je sama prisutnost bisfenola u flaširanoj vodi misterija za sebe.
"Ako ćemo teoretski, plastika ne bi uopšte trebalo da sadrži bisfenol. Mada, moguće je da se bisfenol pronađe u tragovima ako proizvođači koriste recikliranu plastiku,"ističe Ma.
Pri temperaturi od 70C, znači ako biste ostavili flašu u zagrejanom autu, koncentracija antimona stalno bi se povećavala u odnosu na one flaše "iz frižidera".
Najveća izmerena koncentracija bila je 0.00026 miligrama po litru vode, što je još uvek niže od dozvoljene granice od 0.0006 miligrama koja je dozvoljena U SAD-u. U Japanu su granice rigoroznije.
Pogledajte i Koliko vode nam je zaista potrebno tokom jednog dana?
U najgorem scenariju, pretnju za zdravlje predstavljalo bi da svaki dan "popijete" 0.0004 mg antimona po kilogramu telesne težine. Deca su tu posebno ugrožena.
Istraživači navode da u obzir treba uzeti i kako kalcijum, koji se pronalazi u flaširanoj mineralnoj vodi, potpomaže ispuštanje antimona. Zaključak?
Studija navodi kako se zdravstveni rizici uzrokovani ispuštanjem antimona u PET ambalaži - potcenjuju.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem