Do sada ste naučili neke osnovne stvari vezane za pravljenje kolača i torti. U ovom tekstu ćete saznati kako da očistite orašaste plodove, kako da znate koja su jaja sveža, kako da učinite da kora izgleda kao da je pravljenja od svežih jaja, kao i još neke trikove. Takođe, saznaćete da li je bolji puter ili margarin i kako da ga umutite bez greške.

Orašasti plodovi - kako i šta sa njima

Bademi i lešnici se u pripremi kolača koriste oljušteni.

  • Bademi se ljušte tako što se za kratko spustite u ključalu vodu, a zatim ocede, operu hladnom vodom i onda ih pritiskom između prstiju istisnete iz ljuske i ostavite da se prosuše.
  • Lešnici se ljušte tako što se rasporede po plehu i ostave u rerni oko 10 minuta na temperaturi od 150-200ºC, odnosno dok braon ljuske ne ispucaju. Tako vruće lešnike stavite na kuhinjsku krpu, umotajte i kružnim pokretima ruku činite da se lešnici taru sami o sebe, dok se ljuske ne skinu sa njih. Ako na nekima i ostane, nije važno
Priručnik koji će vam pomoći da postanete stručnjak u pravljenju deserta: Trikovi koji objašnjavaju kako da najbolje koristite ORAŠASTE PLODOVE, JAJA I MARGARIN
Foto: Shutterstock orasasti-plodovi

Orašasti plodovi (celi, seckani, mleveni ili u listićima) dobiće snažniju aromu ako ih na kratko zagrejete u teflonskom tiganju bez masnoće, uz mešanje. Meljite ih u vodenici za orahe, a u blenderu ih možete seckati.

Ako vam trebaju seckani orašasti plodovi, potopite ih u vodu na 30 sekundi, ocedite i u multipraktiku ih na slabijoj brzini iseckajte. Dobićete fenomenalno iseckane plodove (idealne npr. za baklavu).

Orašaste plodove meljite kada vam zatrebaju i u količinama koje vam trebaju, jer ako stoje samleveni mogu da poprime neprijatan ukus ili da pokupe mirise iz frižidera.

Mlevene i seckane orašaste plodove dobro pomešajte sa brašnom i drugim suvim sastojcima koji ulaze u testo pre nego što počnete sa mućenjem.

Ako pravite baklavu ili suvu pitu sa orasima, deo oraha možete zameniti mlevenim keksom ili prezlom.

Kako vam jaja pomažu u pripremi kolača i kako treba da ih koristite 

Jaja do upotrebe držite u frižideru, a za izradu torti i kolača ona moraju biti sveža.

Mućenje jaja biće bolje i brže ako se prvo umute belanca, pa onda dodaju žumanca, i to jedno po jedno.

Kada nemate pri ruci prava domaća jaja, biskvit će dobiti lepu žutu boju ako jedan deo brašna zamenite kesicom pudinga od vanile.

Da bi se krem od jaja koji se kuva na pari brže zgusnuo, možete dodati jednu kašičicu brašna.

Da bi se izbeglo "progrušavanje" krema od jaja sa mlekom, u njega treba ukuvati kašičicu gustina. Ukoliko se krem ipak progruša, treba ga odmah dobro umutiti mikserom.

Da bi se sprečilo pojavljivanje kožice na površini krema, dovoljno je da se na još topao krem stavi parče papira za pečenje namazano nekom masnoćom.

Ako ste zaboravili da izvadite jaja iz frižidera na vreme da se zagreju na sobnoj temperaturi, možete da ih potopite na dvadesetak minuta u mlaku (ne vruću) vodu.

Možete proveriti da li su jaja sveža tako što ćete lagano da ih spustite u posudu sa vodom - jaja koja potonu su sveža.

Sitni kolači će postati rastresitiji ako jaja prvo izmutite sa sokom od limuna.

Čvrst sneg od belanaca će se dobiti ako posuda za mućenje i metlice miksera budu potpuno čisti, suvi, nemasni i nema tragova žumanaca u belancetu.

Belanca ćete umutiti brže i lakše i dobiti čvrst sneg ako ih pre mućenja ostavite dvadesetak minuta na hladnom mestu. Pomoći će i ako im dodate malo soli ili nekoliko kapi sirćeta.

Priručnik koji će vam pomoći da postanete stručnjak u pravljenju deserta: Trikovi koji objašnjavaju kako da najbolje koristite ORAŠASTE PLODOVE, JAJA I MARGARIN
Foto: Shutterstock jaja-2

Sneg od belanaca pravite tako što ćete mutiti belanca bez šećera sve dok pena ne postane čvrsta, pa tek tada dodajte šećer i arome, dok masa ne postane gusta i sjajna.

Šećer i arome dodaju se postepeno, kašika po kašika ili kap po kap, uz kratko, ali neprestano mućenje mikserom maksimalnom brzinom.

Ukoliko se masi za koru na kraju dodaje sneg, nikad to ne činite mikserom - mikser će razbiti mehuriće vazduha i kora neće biti laka i vazdušasta.

U smesu za kolač sneg se umeša poslednji, i to u hladnu ili vruću smesu, ali ne u mlaku jer tada može splasnuti.

Ukoliko niste sigurni koliko belanaca ima u posudi za mućenje, možete ih prebrojati tako što ćete ih zahvatati polovinom ljuske jednog jajeta.

Puslice i kolači od belanaca se ne peku već˛dugo suše u toploj rerni, na niskim temperaturama.

Nakon pečenja puslice prevucite zajedno sa papirom za pečenje na rešetku i ostavite da se ohlade i osuše.

Ukoliko vam nakon pripreme poslastice preostanu belanca, stavite ih u manji sud, prelijte vodom, pa u frižider, a pre upotrebe odlijte vodu.

Žumanca izmešajte viljuškom pre nego što ih dodate u maslac ili neku smesu.

Ukoliko vam posle pripreme poslastica preostane žumance, možete ga sačuvati dva-tri dana ako ga stavite u šoljicu i prelijete uljem.

Ako želite manje masne kolače, smanjite broj žumanaca.

Nekoliko korisnih saveta u vezi putera i margarina

Iako je skuplji, zdravije je, a i ukus poslastice je bolji ako koristite maslac (puter) umesto margarina. Za posne kolače koristi se margarin, koji je biljna masnoća. Maslac je proizvod na bazi mleka. Kako biste lako dobili penasto umućen maslac, pre mućenja ga pospite s malo brašna. Mutite šećer u prahu i maslac dok smesa ne postane vazdušasta, penasta.

Priručnik koji će vam pomoći da postanete stručnjak u pravljenju deserta: Trikovi koji objašnjavaju kako da najbolje koristite ORAŠASTE PLODOVE, JAJA I MARGARIN
Foto: Shutterstock puter

Ako je maslac, ili margarin, previše tvrd za mućenje, jednostavno ga narežite na kocke i ostavite petnaestak minuta da se opusti ili ga izrendajte na krupno.

Ukoliko su maslac ili margarin tvrdi za mućenje, možete posudu za mućenje pokvasiti vrelom vodom i dobro obrisati.

Maslac ili margarin, koji treba penasto umutiti, ne sme se prethodno zagrevati pa se omekšavanje u mikrotalasnoj rerni ne preporučuje zbog opasnosti od pregrevanja tj. topljenja.

Maslac se može zameniti svežim sirom i to za jednu količinu maslaca staviti duplu količinu sira.

Da biste dobili manje masne kolače, određenu količinu maslaca, margarina ili ulja zamenite niskomasnim jogurtom ili pireom od jabuka.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu Izvor: kolaci-beograd.rs