Odlazak u restoran ili ručak sa porodicom i prijateljima kod kuće ne podrazumeva samo druženje i uživanje u hrani. Obedovanje u društvu zahteva i fine manire, poznavanje običaja i pravila lepog ponašanja za stolom kojima iskazujete poštovanje prema osobama sa kojima ste u društvu.
Poznavanje bontona više je nego poželjno pri svakom obroku. Otkrivamo vam pravila lepog ponašanja za stolom uz pomoć kojih ćete se osećati samouvereno i prijatno bilo da jedete kod kuće ili u restoranu.
Pogledajte savete za pravilno ponašanje za stolom i ispravite greške kojih možda niste ni bili svesni da činite.
1. Sačekajte da svi sednu i budu posluženi pre nego što počnete da jedete
Budite strpljivi i sačekajte da svi članovi vaše grupe budu posluženi naročito ako jedete u restoranu. Kada ste u gostima, pratite domaćine i počnite da jedete kada i oni.
2. Koristite escajg od spolja ka unutra
Jedna od glavnih dilema vezanih za obedovanje je kada koristiti koji escajg. Kada na stolu ima više viljuška ili noževa, glavno pravilo je da prvo koristite pribor koji je najudaljeniji od tanjira, a zatim onaj koji je sve bliže tanjiru.
Pročitajte i: Bonton za trpezom
3. Predmete nevezane za obedovanje nemojte držati na stolu tokom jela
Predmete kao što su ključevi ili telefon nemojte vaditi na sto. Naročito je važno da ne koristite telefon tokom jela, a ukoliko morate da obavite važan telefonski razgovor, izvinite se i napustite sto.
4. Nemojte dodavati so i biber jelu pre nego što ga probate
Pre dodavanja bilo kog začina prvo probajte jelo jer to može značiti da nemate poverenja u kulinarske sposobnosti domaćina i time ga uvrediti.
5. Uzdržite se od struganja štapićima
Ako ste pomislili da je neophodno trljati štapiće kako biste uklonili ostatke drveta nakon razdvajanja, uzdržite se jer se to smatra nekulturnim i znači da smatrate da je pribor lošeg kvaliteta.
Pročitajte i: DA LI STE ZNALI: Ovako treba da izgleda savršeno postavljen sto!!!
6. Način na koji postavite escajg šalje jasnu poruku konobaru
Ovo su signali koji daju do znanja osoblju da ste završili sa jelom ili samo pravite pauzu. Konobar će znati ako treba da vam donese naredno jelo ili da očisti sto a vi nećete morati da ga dozivate i objašnjavate šta želite.
7. Nemojte zabadati kineske štapiće u pirinač
Veoma je važno da znate pravila vezana za obedovanje koja važe kod naroda čiju hranu jedete. Na primer, ako jedete kinesku hranu nemojte ostavljati štapiće uspravno zabodene u pirinču jer se taj gest smatra ponudom za preminule.
8. Najčešće greške sa vinom
Čaša za vino drži se desnom rukom za dršku. Svaka praksa koja odstupa od ove je pogrešna. Vino nikada nemojte sipati više od polovine čaše, a ako vas neko nešto upita u trenutku kada ste hteli da uzmete gutljaj, vratite čašu na sto dok mu ne odgovorite.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?
*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/
Izvor: kucastil.rs
Lagana Rafaelo torta
Pečeno pile sa kestenjem
Kako da napravite karamel kocke
Zapečena pasta sa tunjevinom i paradajzom
Dečji svet je veći od ekrana: Priznanje za kampanju sa svrhom