Česta je zabluda da se povrće može uzgajati samo na sunčanom mestu. Iako je sunce nužno potrebno paradajzu i paprikama, većinu salatnog bilja možete uzgajiti u senci.

Uzgoj povrća u senci posebno je prikladan za krajeve sa vrućim i sušnim letima jer se tako smanjuje gubitak vlage i preterana izloženost biljaka ultraljubičastim zracima.

Na mestima sa senkom uspeva salatno bilje poput zelene salate, rukole, endivije, potočarke i radiča. Kupusnjačama kao što su brokoli, karfiol, prokelj i kelj takođe će odgovarati delimična senka. Cvekla se takođe može saditi na delimično zasenjenom mestu, iako će tada razviti nešto manji koren. U senci ispod voćaka dobro uspeva grašak, pasulj, bob, spanać, rotkvice i keleraba. Čak i tikvice katkad mogu roditi u delimičnoj senci.

Ipak, imajte na umu da nijedno povrće neće uspevati u dubokoj senci: svim navedenim biljkama potrebno je barem 3-6 sati sunca na dan.

Pre sadnje povrća u hladovini važno je razmotriti kretanje sunca tokom dana u različitim godišnjim dobima i najpre eksperimentisati s manjim količinama povrća.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu 

Izvor: 24sata.hr