Švedski naučnici su objavili da ishrana bogata povrćem može da spreči akutni pankreatitis. Tokom 11. godišnjeg istraživanja su prikupljeni podaci od oko 80.000 odraslih ispitanika. Učesnici studije su u proseku jeli 2 do 2,5 porcije voća i povrća dnevno. Pokazalo se da potrošnja povrća nije bila povezana sa izgledima za razvoj akutnog pankreatitisa, dok je povećana potrošnja povrća (više od 4 obroka dnevno) dovela do smanjenja 44% i rizik od akutnog pankreatitisa.
Pogledajte i Orašasti plodovi kao preventiva raka pankreasa
Pankreas igra važnu ulogu u varenju. Hrana napušta želudac i odlazi u tanko crevo gde se meša sa digestivnim enzimima pankreasa, koji neutrališu želudačnu kiselinu i sprečavaju oštećenje creva. Ali ovo je samo početak priče o važnosti pankreasa.
Enzimi koje proizvodi pankreas razbijaju hranu, tako da telo može da ga apsorbuje. Pankreas proizvodi insulin, hormon koji smanjuje nivo šećera u krvi i omogućava skladištenje energije. Zdrava hrana leči pankreas i sprečava upale pankreasa - pankreatitis.
Pogledajte i Raznobojna hrana u borbi protiv raka
Lista namirnica za zdrav pankreas:
1. Borovnice, trešnje - dobar izvor antioksidanata, koji štite ćelije od oštećenja.
2. Brokoli i povrće, kao što su prokelj, kupus i karfiol sadrže moćne fitohemikalije koje štite od raka.
3. Beli luk i luk su dobar izvor važnih hranljivih materija koje su od suštinskog značaja za zdravlje pankreasa i prevenciju od raka.
4. Crveno grožđe je odličan izvor resveratrola, jak antioksidans. Ali, ako imate upalu pankreasa, izbegavajte crveno vino, a umesto toga jedite crno grožđe.
5. Crvene Reishi pečurke smanjuju upalu, a Kinezi ih koriste da uspostave ravnotežu u organizmu.
6. Spanać je dobar izvor gvožđa i vitamina B, dva elementa koji su neophodni za rad pankreasa. Ostalo zeleno lisnato povrće je takođe korisno.
7. Slatki krompir i drugo narandžasato i žuto povrće, kao što su šargarepa, kukuruz i bundeve, sadrže sastojke koji su neophodni za zdravlje pankreasa.
8. Tofu je odličan primer niske masnoće proteina. Pankreasu trebaju proteini, ali previše masti otežava pravilan rad.
9. Paradajz supa. Trebalo bi da znate da je paradajz odličan izvor vitamina C i drugih antioksidanata. I uvek je dobro da konzumirate tečnost.
10. Jogurt sa aktivnim kulturama je dobar izvor probiotika - bakterija koje štite imuni i digestivni sistem. Uvek konzumirajte jogurt bez šećera.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Lagana Rafaelo torta
Pečeno pile sa kestenjem
Kako da napravite karamel kocke
Zapečena pasta sa tunjevinom i paradajzom
Dečji svet je veći od ekrana: Priznanje za kampanju sa svrhom