Marinada je tečnost koja daje novu dimenziju ukusa mesu, ribi ili povrću, a glavni sastojak uvek je neka vrsta kiseline. Važne savete o marinadi i malim alternativama u nedostatku vremena odao je Huffington Post.
Na veće komade mesa, marinada ima omekšavajući učinak. Marinirati je najpametnije u posudama od stakla, plastike ili nerđajućeg čelika, a izbegavajte one od aluminijuma jer mogu reagovati u dodiru s kiselinom.
Kiselina u marinadi može se dobiti od raznih namirnica poput limuna, sirćeta, vina ili na primer jogurta. Nije potrebno kombinovati više od dve takve namirnice koje daju kiselost jer ćete uništiti balans ukusa.
Pogledajte i 6 grešaka u pripremi svinjskih krmenadli
Ulje i kiselina zajedno osnova su svake marinade da bi hrana ostala sočna i ne bi se isušila u procesu pečenja. Možete koristiti različite vrste ulja, a najpoznatije je maslinovo.
Nakon što ste odabrali kiselinu i ulje, u marinadu se obično dodaju začini i ostali dodaci. Ako imate sveže namirnice, marinada će biti bolja. Koristite namirnice poput svežeg belog luka, đumbira, majorana, origana, peršuna, bosiljka ili dodajte ljute sosove za jači ukus.
Poznata kuvarica Elizabet Karmela kaže da nema potrebe hranu držati satima u marinadi. Manje i osetljivije namirnice marinirajte kraće od većih komada. Kad meso stavite u marinadu, u frižideru ga držite od 30 minuta do dva sata pre pečenja. Karmela upozorava da zbog predugog mariniranja meso može postati gnjecavo.
Pročitajte i Zašto ne treba prati sirovu piletinu
Tri važna pravila kod mariniranja su da izbegavate previše slatkih začina jer će zbog šećera meso zagoreti. Ako slučajno planirate da iskoristite marinadu za neku drugu namirnicu, obavezno je pre prokuvajte tri minuta zbog bakterija. Treće važno pravilo je da marinadu nikada ne smete ispirati, već eventualni višak upijete papirnim ubrusom.
Ako nemate dovoljno vremena ili volje za pravu marinadu, alternativa su sami začini. Njih možete utrljati na meso ili ribu pre pečenja i na brz način poboljšati ukus. Tako sveži mleveni biber daje puniji ukus, a krupna so duže će se zadržati na mesu. Sitna so se lakše ispere.
Možete složiti i brzinsku pastu od začina i maslinovog ulja. Pastu ravnomerno prstima namažite preko mesa. Nemojte trljati jer tako možete oštetiti vlakna i teksturu mesa. Takva pasta na mesu treba odstajati 15 do 20 minuta pre kuvanja.
*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa
Izvor: tportal
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem