1. Spanać

Kada neko spomene gvožđe, Spanać je sigurno prva asocijacija. To lisnato povrće obiluje i kalcijumom, vitaminima A, B9, C i E, vlaknima i beta-karotenom. Pola šale kuvanog španaća sadrži 3,2 mg gvožđa, što zadovoljava oko 20 posto ukupnih dnevnih potreba za tim mineralom. Protiv anemije uz spanaća jedite i što više celera, kelja i brokoli.

2. Cvekla

Zahvaljujući obilju gvožđa, cvekla pomaže u oporavku i reaktivaciji crvenih krvnih zrnaca i oksigenaciji celog organizma. Reč je o namirnici koja najbrže pridonosi oporavku od anemije. 

Možete je jesti sirovu, narendanu, s lisnatim povrćem u salati, paprikom i paradajzom. Sveže isceđen sok od cvekle konzumirajte na dnevnoj bazi.

PROČITAJTE JOŠ: 2 nedelje je pila jabukovo sirće na ovaj način i evo šta joj se dogodilo

3. Nar

Reč je o zdravom voću koje obiluje gvožđem i vitaminom C i trebalo bi da ga što češće konzumirate. Podstiče cirkulaciju krvi i smanjuje simptome anemije poput vrtoglavice, slabosti i umora. Svaki dan tokom sezone pojedite barem jedan celi nar. Njegova superzdrava zrna možete dodati u blender tokom pripreme vašeg omiljenog smutija.

4. Prokuli

Male glavice koje izgledaju poput kupusa, poznate još pod nazivom kelj pupčar, izvrsna su zimska hrana. Odličan su izvor antioksidansa, vitamina, folata i vlakana i obiluju gvožđem.

Jedite ih što češće kako biste spriječili osećaj umora i slabosti.

5. Suvo grožđe

Ovo sušeno voće bogato gvožđem možete dodati u smoti, jogurt, zobenu kašu ili salatu kao deo uravnoteženog jelovnika. Kako biste potaknuli apsorpciju gvožđa u organizmu, suvo grožđe kombinujte s namirnicama bogatim vitaminom C.

6. Sočivo

Brinete li se oko toga da hranom ne unosite dovoljno gvožđa i proteina, jedite što više – sočiva! Osim gvožđa, ova mahunarka sadrži kalcijum, fosfor, bakar, vitamin C i tiamin.

7. Zrna soje

Još jedna dobra namirnica za one koji pate od manjka gvožđa je soja. Sojina zrna sadrže i dobre masnoće, vlakna i proteine. Da li ste znali da šolja zrelih, kuvanih zrna soje sadrži gotovo polovinu dnevne preporučene količine gvožđa?

Budući da sadrže fitičnu kiselinu, koja usporava apsorpciju gvožđa, uvek ih ostavite da se namaču u toploj vodi do jutra. Oprez! Konzumirajte samo organski uzgojenu, ne-GMO soju.

8. Šareni i crni pasulj

Šaolja pasulja sadrži oko 20 % dnevne preporučene količine gvožđa. Osim gvožđa, pasulj sadrži i druge važne minerale i vitamine, vlakna i proteine. 

PROČITAJTE JOŠ: 7 fantastičnih razloga da dan započnete napitkom od đumbira

9. Rukula

Ova salata male kalorijske vrednosti sadrži obilje nutrijenata, među kojima i gvožđe. 

Uvedete li rukulu u obroke nekoliko puta sedmično, unapredićete zdravlje vaših crvenih krvnih zrnaca. Možete je dodavati u zelenu salatu i supu, njome posuti pizzu ili je pomišati s integralnom testeninom. 

10. Raštika

Ova dalmatinska kupusnjača spada među najzdravije namirnice na svetu. Osim obilja gvožđa i vitamina C, sadrži i kalcijum i vitamin A i neke od antikancerogenih sastojaka. Zato je jedite što češće - kuvanu ili pripremljenu na pari.

11. Pasta od susama (tahini)

Male semenke susama obiluju gvožđa. Iako možda već jedete dosta voća i povrća koje sadrži ovaj mineral, u svoje obroke obavezno uvedite i tahini pastu. Pasta od susama pomoći će vam da u organizam unesete dnevno preporučenu količinu gvožđa.

12. Braon pitinač

Ova svestrana namirnica bogata je vlaknima i pomaže organizmu da se oslobodi toksina. Budući da obiluje i gvožđa, njenim redovnom konzumacijom rešićete se i umora i slabosti.

13. Zobena kaša

Samo pola šolje zobene kaše sadrži gotovo 2 mg gvožđa. Stoga ćete dodavanjem ove namirnice u vaš jelovnik znatno ublažiti simptome anemije. Jedite je ujutro za doručak.

14. Svež i sušen paradajz 

Sušen paradajz obiluju gvožđem. 1 šolja sadrži gotovo 30 % dnevno preporučene količine gvožđa. Možete ih dodavati u sendviče, soseve za testeninu ili pizzu, salate i drugo.

PROČITAJTE JOŠ: Salata koja podmlađuje: Kako rukola eliminiše toksine iz organizma

Hrana kao lek: 14 namirnica za prirodno lečenje anemije
Profimedia/Shutterstock attachment-gvozdje

Sadrže antioksidanse i zdravi likopen, a usto obiluju vitaminom C, koji ubrzava apsorpciju gvožđa. Svež paradajz jedite na dnevnoj bazi, posebno tokomm njihove sezone, ili pijte sveže isceđen sok od paradajza.

Koje još namirnice uključiti u ishranu? Uz navedene namirnice, u ishranu svakako uključite i hleb od celih žitarica.

Samo jedna kriška takvog hleba zadovoljiće oko 6 % dnevnih potreba za gvožđem. Uključite i sušene marelice, sušene urme i maslac od kikirikija. Namirnice koje su odličan izvor gvožđa što češće kombinujte s vitaminom C, koji će podstaaći apsorpciju gvožđa.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa  

Izvor: Alternativa za vas