Kako biste iz limuna dobili što više soka, potopijte ga nekoliko minuta u toplu vodu, blago protrljajte između dlanova, a onda cedite. 

Možete ga dodati:

Ulju - Oljuštiti tri limuna, pa kore spustiti u tiganj sa uljem. Grejati pet minuta. Kad se ohladi, sipati u flaše i dodati još ulja (da bude ukupno 3/4 litra) i dva čenja belog luka. Ostaviti da stoji dve nedelje. Bogato masnim polinezasićenim i mononezasićenim kiselinama, ulje sa limunom lepo ide uz salate i pečenja i odlična je osnova za marinade. 

Šećeru - Osušiti korice limuna, sitno nastrugati i pomešati sa šećerom. Kad ga tako obogatite pektinom, možete ga upotrebiti kao zaslađivač za voćnu salatu, cerealije, torte. 

PROČITAJTE JOŠ: Čaša vode sa limunom - najzdraviji izbor za početak dana

Sirćetu - Oljuštiti četiri limuna, iscediti pa spustiti sok i kore u teglu od jednog litra. Ugrejati jabukovo sirće (1 litar) i sjediniti s limunom. Protresti teglu, ostaviti da stoji na sobnoj temperaturi dve nedelje i procediti. Odlično je za mariniranje mesa i kao začin za sveže salate. 

Alkoholu - Da biste pripremili čuveni liker limončelo, oljuštite pet lepih i zdravih plodova, ali tako da ostane i onaj beli deo. Kore potopite u litar alkohola i ostavite da stoje četrdeset dana. Prelijte sirupom napravljenim od vode i 600 g šećera. Ostavite da stoji 24 sata pa procedite. Liker čarobnog mirisa je gotov!

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaci i na našoj Facebook stranici - Stvar ukusa  

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/

Izvor: Magično bilje