I određene namirnice, poput jako začinjene hrane, čokolade, kafe, kikirikija, badema, jagoda, sira i pšeničnog brašna, mogu uzrokovati afte. Ponekad nastaju zbog preterane kiseline u ustima te nedostatka vitamina C i B, gvožđa, cinka i drugih hranjivih materija. Sitne ranice izaziva i hrana oštrih rubova, poput čipsa i prepečenca, pa jedite opreznije.

Afte ćete brzo i lako rešiti čak i namirnicama koje već imate kod kuće. Pomoći može grgljanje tople vode pomešane sa solju (dvije kašike soli na jednu čašu) i soda bikarbona od koje s malo vode napravite meku pastu i njome “natapkate” aftice nekoliko puta tokom dana (ili jednostavno prekrijete s prahom sode bikarbone).

Ona posebno pomaže ljudima koji imaju prirodno povećanu kiselost u ustima jer sadrži natrijum bikarbonat koji neutralizuje kiselinu, a ujedno smanjuje i upalu i razvoj bakterija, pa se nemojte začuditi ako vas “zapecka”.

Pročitajte i Prirodni lek protiv afti

Afte možete premazivati i medom kako biste zadržali vlagu sluznice i ubrzali ozdravljenje jer med ima antioksidativna i antimikrobna svojstva. Jednostavno umočite vatirani štapić u med i prinesite na zahvaćeno područje. Na isti način možete koristiti i glicerin ili ulje s E vitaminom. I aloe vera gel ublažava bolove, potdsče zacijeljivanje i djeluje kao antiseptik.

Žvaćete li stabljiku od celera, pomoći će vam svojim analgetskim i protivupalnim delovanjem. I žvakanje nekoliko listića bosiljka uz pijuckanje vode nakon toga takođe se preporučuje kod prirodnog lečenja afti. Bosiljak djeluje antibakterijski, antifungalno i antivirusno.

Ako se pitate kako sprečiti afte, postoji nekoliko načina na koje se može izbeći stvaranje tih malih čireva. Jedan je izbegavanje određenih namirnica, ali i žvakaćih guma. Koristite meku četkicu za zube koja će smanjiti iritaciju u ustima. Možete promeniti i pastu za zube i koristiti onu s blagim sastojcima za osetljive zube i desni.

Jedite jogurt koji sadrži Lactobacillus acidophilus jer ta dobra bakterija uništava loše u ustima. Preventivno jedite od 3 do 4 kašike na dan. Afte se u pravilu leče u roku od deset dana, no ako afte ne prolaze uz lečenje za tri nedelje ili duže te ako se iznova vraćaju, potražite savet doktora.

Pročitajte i Da li ste znali: Šaka mušmula leči herpes, afte i problem s desnima

Čaj neutralizuje kiselinu u ustima

Pomoći će i vrećica čaja koju prislonjenu na aftu držite pet minuta. Čaj ima alkalno delovanje i neutrališe kiseline zbog kojih afte bole. Kako biste ubrzali zarastanje, stavljajte tinkturu biljke hidrastis (kanadske žutike) na aftu tri puta na dan, barem jedan sat pre jela.

Seme korijandera i sladić

Seme korijandera je ajurvedski lek koji smanjuje upalu. Kuvajte jednu kašiku semenki korijandera u dva decilitra vode. Procedite pa hladno ispirajte tri ili četiri puta dnevno. Sladić deluje protivupalno i antimikrobno. Potopite jednu kašiku u dve šoljice vode dva do tri sata pa usta ispirite nekoliko puta dnevno.

Led ublažava peckanje

Led je učinkovit domaći “lek” jer smanjuje bol u ustima. Naročito je koristan kad se stavlja na zahvaćena područja čim se pojave prvi simptomi, kao što su trnci i peckanje, te prije no što se pojavi plitka ulceracija.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama - Stvar ukusa i Šta da kuvam danas?

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/

Izvor: 24sata.hr