Alium sativum je latinski naziv za beli luk. Iako je nauka tek odnedavno više pažnje posvetila toj biljci, ona ipak ima bogatu i znamenitu istoriju kao lekovita hrana. Još iz doba gradnje piramida, Egipćani su ga stavljali glinene modele glavice belog luka u Tutankamonov grob, a davali su ga i robovima, da sačuvaju zdravlje.Hipokrat, otac savremene medicinske nauke, upotrebljavao je isparenja belog luka za lečenje grlića materice. U srednjem veku kaluđeri su žvakali beli luk da bi se zaštitili od kuge. U oba svetska rata, kada antibiotici još nisu bili dostupni, beli luk je na bojnom polju imao važnu ulogu: za dezinfekciju rana i sprečavanje gangrene. Sovjetska vojska se toliko oslanjala na zdravlje iz belog luka da ga je nazvala "ruskim penicilinom".Da ova blagotvorna biljka čisti arterije i otvara vene pisao je i poznati lekar iz 1. veka Dioscorides.
Nova istraživanja
Iako su u narodu već odavno poznata i cenjena njegova lekovita svojstva, poslednjih godina stiče sve više naučnih potvrda i objektivnih podataka da je beli luk veoma koristan za zdravlje srca i krvnih sudova, pa se smatra da ima uticaja i na snižavanje holesterola u krvi, sniženje visokog krvnog pritiska i sprečavanje preuranjene ateroskleroze.
Zašto je beli luk zdrav?
Glavni aktivni sastojak belog luka je alin, supstanca iz koje u organizmu nastaju sumporni spojevi koji daju karakterističan oštar miris. Jedan od glavnih spojeva koji nastaje iz alina dejstvom enzima alinaze jeste alicin. Sadržaj alina razlikuje se u raznim vrstama i zasadima belog luka i do 10 puta, a i sadržaj spojeva nastalih iz njega u raznim pripravcima uveliko zavisi od načina ekstrakcije tih stvari. Tako se na primer pri ekstrakciji na previsokim temperaturama smanjuje enzimska aktivnost alinaze. Zato različito proizvedeni preparati belog luka imaju i do 20 puta različit sadržaj supstance alicina, pa svi preparati nemaju isto dejstvo na sprečavanje nastanka ateroskleroze.
Kako ga konzumirati?
Najbolje je i najdelotvornije konzumiranje neprerađenog sirovog belog luka. Tada on najbolje deluje na smanjenje nivoa holesterola (posebno "lošeg"-LDL holesterola) u krvi i do 10 %, a ima i više drugih pozitivnih učinaka u suzbijanju ateroskleroze. Osim antiholesterolnog dejstva, beli luk ima i uticaja na sprečavanje stvaranja krvnih ugrušaka, a time pomaže poboljšanju cirkulacije i ublažava mogućnost srčanih i moždanih udara i stenokardije. Deluje i antikancerogeno (ima negativno delovanje na rast i razvoj tumora), antioksidantno (uništava štetne slobodne radikale), antibiotsko i fungicidno (sprečava nastanak infekcija) delovanje.
Ukoliko vam teško pada varenje belog luka ili ne možete da podnesete njegov neugodan ukus, možete nabaviti kapsule sa ekstraktima ove lekovite biljke. Ipak treba pripaziti, jer različito proizvedeni preparati imaju različit sadržaj aktivne supstance, alicina, pa kod kupovine takvih preparata treba povesti računa koliko ima aktivne supstance.
Beli Luk se preporučuje za jačanje imuniteta, za pročišcavanje krvi, kao i svim onim osobama koje imaju povećan rizik od ateroskleroze, ali i svim zdravim ljudima radi prevencije.
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem