Ječmena kaša  za doručak je prava blagodet za našu probavu, za želudac je lagana jer se lako vari i pritom sadrži obilje minerala, antioksidanasa i dragocenih vitamina. Ova hrana bogata vlaknima u sebi ne sadrži nikakve loše masnoće, te je nutricionisti preporučuju i kao supernamirnicu za mršavljenje. Ječam u ishrani je prisutan u velikom broju jela, koje ipak pomalo i zanemarujemo, ovom prilikom skrećemo vam pažnju kako sve možete iskoristiti ovu izuzetnu namirnicu.

Pogledajte i Čudesna ječmena voda: Kako da je napravite i zbog čega je toliko zdrava

Ječam kao lek 

Zahvaljujući visokim energetskim vrednostima koja poseduju u sebi, jela od ječma naročito se preporučuju deci, sportistima (rekreativcima i profesionalcima), kao i osobama izloženim povećanim fizičkim i umnim naporima. Ječmena kaša za doručak je pravi izbor za početak dana po preporuci mnogih nutricionista. Ovo je jedna od najstarijih kultivisanih žitarica na svetu koja potiče iz zapadne Azije i severoistočnih krajeva Afrike. Smatra sei  jednom od najvažnijih žitarica, zbog specifičnog sastava koji je razlikuje od ostalih biljaka iz ove grupe, te su mnoge civilizacije koristile ječam kao lek za različite tegobe.  Obiluje mineralima kao što su kalijum, fosfor, kalcijum, gvožđe, magnezijum, jod, a i dragocenim vitaminima C, A, B, E i K grupe, zbog čega se naročito preporučuje za ishranu dece, jer pospešuje brži rast. Osim toga, ječam je veoma bogat supstancom inositolom koja ima značajnu ulogu u regulaciji holesterola, a sprečava i nagomilavanje masti u jetri. Povoljno deluje i na nervni sistem, poboljšava mentalne sposobnosti, ublažava simptome anksioznosti i depresije, a osim toga, efikasan je detoksikator organizma, naročito kada je reč o našem želucu, plućima i bubrezima.

Pogledajte i Istraživanje: Zbog čega je dobro da svakodnevno jedemo ječam

Kalorije i nutritivne vrednosti 

Zahvaljujući prijatnom ukusu i velikoj nutritivnoj vrednosti, ječam je veoma zahvalan za spravljanje raznih jela, salata i brojnih slatkiša. Ječmena kaša se može koristiti i kao blagi laksativ, jer obiluje rastvorljivim vlaknima, neophodnim za normalno funkcionisanje naše crevne mikroflore. Konzumacija trećine (1/3) šolje skuvanog ječmenog zrna može da olakša probavu i otkloni probleme sa konstipacijom i tvrdom stolicom. Od njega se spravlja i ječmeno brašno, kao i pahuljice koje se najčešće konzumiraju za zdrav doručak u kombinaciji sa ostalim žitaricama. Ova biljka koristi se i u prozivodnji piva, kao i ječmene kafe koja se naročito preporučuje starijim osobama i deci, jer nije štetna jer ne sadrži kofein. Osim toga, može se spravljati i lekoviti čaj od ječma delotvoran u slučaju prehlada i digestivnih tegoba. U svega 100 grama ječmena kaša sadrži do 360 kalorija, 83,6 grama ugljenih hidrata, 7,9 grama proteina i 1,7 grama masti. Kao što zaključujete i sami kalorična jeste, ali nema štetnih masti, što je jako dobro. Jela od ječma su poprilično zanemarena u kuhinji, a veoma lako se prave -prava šteta. Ječmena kaša kao prilog može da se  dodaje i u brojna variva poput pasulja i slično. Ne morate biti kulinarski ekspert da bi ste je napravili kako treba.

Pogledajte i Evo zašto bi trebalo da jedete čia semenke svaki dan

Recepti

Postoji više varijanti kako se može napraviti i za šta se sve može upotrebiti. Nama se naročito dopala slatka verzija jer je izuzetnog ukusa i možete je ukombinovati uz različito jezgrasto voće, orašaste plodove, kvalitetan domaći med i još puno toga. Za bilo koju varijantu da se odlučite ne možete pogrešiti, sigurno ćete biti i više nego zadovoljni. Ono što je karakteristično za svaki ovaj recept je to da se ječmena kaša priprema veoma jednostavno i lako, jedino što se malo duže kuva – oko 45 min. Verujemo da vam to neće predstavljati neki veći problem i da ćete se svakako odlučiti da je napravite.

Evo i celog postupka kako se pravi ječmena kaša:

Glavna preporuka je da se ječam natapa u vodi celu prethodnu noć, mada je izvodljivo i da ga direktno kuvate i bez da je on prethodno natopljen. Nama je uvek puno kašastije ispala kada smo je prethodnu noć natapali natapali.

U odgovarajući lonac uspite vodu i izručite unutra ječam(bio on prethodno natopljen ili ne). Vodite računa da je srazmera jedan na prema tri (1:3) u korist vode. Čim voda baci prvi ključ, smanjite vatru na šporetu i nastavite lagano da kuvate narednih 45 minuta. Nemojte zaboraviti  da sa vremena na vreme dospete po malo vode, jer je ječam upija vrlo brzo, pa postoji mogućnost da potpuno uvri i zagori. Ugasite vatru tek kada se uverite da se sve dobro raskuvalo. Sklonite lonac sa strane i pustite još dobrih 60 minuta da odstoji jer će ječam dodatno upiti preostalu vodu. Nakon toga dobro ga rascedite – čestitamo recept za ječmenu kašu je potpuno spreman za posluženje. Ukoliko ste napravili poveću količinu, nakon što se prohladi višak možete staviti i čuvati u frižideru. Zavisno od vrste, ječmena kaša je najčešće beličasto-smeđe boje.

Pogledajte i Moćne semenke: lan protiv raka, susam za srce, čia za kosti...

Sada kada ste je napravili možete je iskoristiti kako god želite. Mnogima najviše prija slatka ječmena kaša za doručak i to u sledećim varijantama:

Kaša od ječma, jogurt, kašičica meda i šumsko voće.

Ječmena kaša, sojino mleko, indijski orah i domaća marmelada.

Kaša, jedna narendana jabuka, mleveno laneno seme, cimet i med,

Kaša od ječma, kefir, sušeno voće i kompot.

Verujte za koju god kombinaciju da se odlučite greške nema. U slanim varijantama dodaje se spanaću, pasulju i drugim varivima, služi se uz pečurke, piletinu, ali pravi se i ječmena kaša s povrćem.

Ječmena kaša u ishrani - sve blagodeti na naš organizam (SAVETI + RECEPTI)
Profimedia/Shutterstock attachment-jecmena_kasa

Ječmeni biskviti

Potrebno je:

100 g ječmenih pahuljica

100 g ovsenih pahuljica

125 g margarina, dobro otopljenog

120 g žutog šećera

11 g kvasca u prahu

50 g pinjola

jedno jaje

1 kora od limuna, izrendana

menta

domaći med

Priprema:

1. U posebnoj posudi penasto umutitd jaje sa šećerom.

2. Pahuljice spojiti s prahom od kvasca i korom od limuna, pa ih sipati u smesu od jaja.

3. Zatim dodati pinjole i margarin, pa sve dobro promešati dok se ne napravi čvrsta smesa.

4. Odvojiti male količine smese i rasporediti je u kalupe, pa peći u prethodno zagrejanoj rerni na prosečnih  180°C oko 25 minuta.

5. Dekorisati listićima mente, a po želji preliti poslasticu medom.

Pogledajte i Šta se dešava sa telom ako svaki dan jedete seme lana

Geršla na aromatičnom bilju

Sva jela od ječma su na svoj način specifična i neka nam se sviđaju više ili manje. Ječmena kaša s povrćem je jedno od onih jednostavnijih, koja svakako trebate probati.

Potrebno je:

250 g oljuštenog ječma

crnog luka, sitno isečenog

1 svežanj aromatičnog bilja (majčina dušica, bosiljak, peršun, ružmarin, žalfija), opranog i sitno isečenog

litar belog vina

3 kašike maslinovog ulja

250 ml bujona od povrća

Priprema:

1. Pripremiti dublji tiganj, pouljiti ga, sipati luk i polovinu isečenog aromatičnog bilja, pa sve staviti da se dinsta na tihoj vatri.

2. Zatim dodati ječam, preliti sve vinom, pa ostaviti da se malo krčka, uz povremeno mešanje drvenom kutlačom.

3. Polako dodavati bujon, pa mešavinu ostaviti da se kuva 40-50 minuta.

4. Tri minuta pre nego što se jelo skloni s vatre, dodati preostalo aromatično bilje.

5. Ovo jelo od ječma služite vruće kao dodatak uz jela od ribe i morskih plodova.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našoj Facebook stranici - Šta da kuvam danas

*Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu >>>>>>>>>>>> https://www.instagram.com/stvar_ukusa/

Izvor: dijetamesecevemene.com