Za pravu karbonaru vam trebaju jaja, pančeta se dopušta, a pavlaku za kuvanje najbolje je da zaboravite.
Bez guanćale nema prave karbonare, smatraju Italijani, ali i svi oni koji drže do izvorne recepture. Reč je o sušenim svinjskim obrazima koji imaju intenzivniju aromu i mekšu teksturu od pančete. Ali u slučaju da je nemate pri ruci, uvek je bolja alternativa kvalitetna slanina nego šunka.
Karbonara je ponos središnje Italije, a posebno Rima gde se prekuvana testenina ne oprašta, a na popisu neoprostivih sastojaka nalazi se i pavlaka za kuvanje.
Prema izvornom receptu koriste se sveža i domaća jaja koja daju specifični kremasti ukus zbog kojeg je italijansko jelo toliko omiljeno.
Kuvar Masimo Bjanki upozorava da se jelo mora jesti vruće i da se ne podgrejava kako ne bismo dobili kajganu. Nakon što skuva testeninu, Bjanki je poveže sa smesom od šest žumanceta, tri belanceta, parmezana i pekorina, kao i hrskavo pečenom slaninom ili guanćelom.
Kako ne bi bila suva, dodaje i malo vode u kojoj se testenina kuvala, kao i pokoja kap maslinovog ulja. Jaja nikako ne treba dodavati dok je tiganj ili posuda s testeninom na vatri jer bi se mogla zgrušati, a da se lepo povežu treba ih žustro umešati.
Neki kuvari koriste samo žumance, drugi samo jednu vrstu sira – ali svi se slažu da pavlaka za kuvanje kvari jelo.
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem