Jasno je kako je kafa u ovom delu Evrope daleko više od sredstva za razbuđivanje ili navike. Ispijanje kafe je ritual koji traje, od kojeg se retko odstupa i koji obično uključuje i društvo. Baš kao što se u Americi okupljaju oko roštilja, a u Engleskoj ne preskaču popodnevnu šoljicu čaja, tako se ni na ovim prostorima ne zaobilazi kafa - ni jutarnja, a ni popodnevna.

Često je reč upravo o turskoj kafi, pripremljenoj u džezvi, koju kuvamo po uputstvima koje smo dobili od roditelja ili baka i deka. Svako ima svoj recept, proces u kojem uživa, ali ipak postoji nekoliko sitnica na koje bi trebalo pripaziti.

Originalno se ova kafa priprema u vatrenom tucanom lončiću (džezvi) i servira u malim šoljicama – fildžanima. Ali odgovaraće mala metalna posuda s dugačkom drškom (isto džezva) kao i omiljena šoljica. Dobro je koristiti posudu veću od one potrebne za količinu vode kako bi sprečilo izlivanje prilikom podizanja kafe.

Treba ti (za šest osoba):

  • džezva
  • 3 dcl filtrirane vode
  • 30 g kafe
  • kašičica
  • šoljice

Priprema:

Džezvu sa filtriranom vodom stavite da provri. Zatim sklonite s vatre. Dodaj 30 g, odnosno šest kašičica mlevene kafe. Dobro promešajte. Vratite nazad na vatru i pustite da se pena podigne prema rubu. Odmah sklonite s vatre. Ovo je trenutak u kojem se često greši – ako j ostavite duže na vatri, kafa će prokuvati, spaliće se eterična ulja koja će postati gorka. Takva kafa tražila bi puno šećera i mleka. Preko pene prelijte malo vrele vode. Pustite da odleži 30-ak sekundi kako bi se fini prah spustio na dno. U svaku šoljicu stavite po jednu kašičicu pene. Zatim svaku šoljicu napunite do pola. Dopunite šoljice do vrha, po želji dodajte malo mleka.

*Najbolje recepte, kulinarske savete, trikove i dijete možete pronaći i na našim Facebook stranicama – Stvar ukusa i Šta da kuvam danas? *Zapratite Stvar ukusa i na Instagramu Izvor: gastro.24sata.hr