Jasno je kako je kafa u ovom delu Evrope daleko više od sredstva za razbuđivanje ili navike. Ispijanje kafe je ritual koji traje, od kojeg se retko odstupa i koji obično uključuje i društvo. Baš kao što se u Americi okupljaju oko roštilja, a u Engleskoj ne preskaču popodnevnu šoljicu čaja, tako se ni na ovim prostorima ne zaobilazi kafa - ni jutarnja, a ni popodnevna.
Često je reč upravo o turskoj kafi, pripremljenoj u džezvi, koju kuvamo po uputstvima koje smo dobili od roditelja ili baka i deka. Svako ima svoj recept, proces u kojem uživa, ali ipak postoji nekoliko sitnica na koje bi trebalo pripaziti.
Originalno se ova kafa priprema u vatrenom tucanom lončiću (džezvi) i servira u malim šoljicama – fildžanima. Ali odgovaraće mala metalna posuda s dugačkom drškom (isto džezva) kao i omiljena šoljica. Dobro je koristiti posudu veću od one potrebne za količinu vode kako bi sprečilo izlivanje prilikom podizanja kafe.
Treba ti (za šest osoba):
- džezva
- 3 dcl filtrirane vode
- 30 g kafe
- kašičica
- šoljice
Priprema:
Džezvu sa filtriranom vodom stavite da provri. Zatim sklonite s vatre. Dodaj 30 g, odnosno šest kašičica mlevene kafe. Dobro promešajte. Vratite nazad na vatru i pustite da se pena podigne prema rubu. Odmah sklonite s vatre. Ovo je trenutak u kojem se često greši – ako j ostavite duže na vatri, kafa će prokuvati, spaliće se eterična ulja koja će postati gorka. Takva kafa tražila bi puno šećera i mleka. Preko pene prelijte malo vrele vode. Pustite da odleži 30-ak sekundi kako bi se fini prah spustio na dno. U svaku šoljicu stavite po jednu kašičicu pene. Zatim svaku šoljicu napunite do pola. Dopunite šoljice do vrha, po želji dodajte malo mleka.
Čorba od karfiola sa kiselom pavlakom
Korpice sa belim mesom i paprikama
Hladno svinjsko pečenje za svečani ručak
Brend Bakina Tajna predstavio nove proizvode: Mediteranski umaci u susret hladnim danima
Slagana slavska salata sa paradajzom i kačkavaljem